28. února  2013  rubrika: Programové tipy

Zpožďování výplaty sociálních dávek – hlavně rodičovských příspěvků

Sociální dávky. Ilustrační foto. - Foto: Tomáš Adamec

Sociální dávky. Ilustrační foto.Foto: Tomáš Adamec

Zaostřeno na občana ve 21:40. Už od loňského podzimu komplikují život desítkám tisíc rodin s malými dětmi opožděné výplaty rodičovských příspěvků.

V ohrožení se ocitly zejména matky samoživitelky, pro které jsou dávky hlavním zdrojem příjmů. Ministerstvo se hájilo a hájí, že se neděje nic nezákonného. Jeho povinností je vyplatit příjemce do konce následujícího měsíce. Nicméně za chyby se resort omluvil a neměly by se již v budoucnu opakovat. 

Na vině za zpožďování jsou pravděpodobně především počítačové systémy, ale k problémům docházelo z vícero důvodů. Rozebereme je s náměstkem ministryně pro trh práce Romanem Chlopčíkem. 

Nedořešenou otázkou zůstává, jak budou dávky v budoucnu „chodit“. Tak jako dřív, tedy v obvyklých termínech, ač zákon tento pojem nezná? Ministryně Ludmila Mullerová minulý týden prohlásila, že lidé musí vědět, kdy peníze od státu dostanou, a že úřady práce musí stanovit konkrétní termíny výplat a ty dodržovat. Je to však reálný a splnitelný úkol? Odpověď přinesou asi až následující měsíce. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas