Dyk Viktor

Viktor Dyk asi v roce 1930 - Foto:  ČTK

Viktor Dyk asi v roce 1930Foto:  ČTK

Zakřiknutý chlapec s potížemi v hodinách tělocviku. Melancholický dekadent. Také ale ostrý satirik, kterého politické názory přivedly až do vězení v tzv. věži smrti.

Viktor Dyk ve Čtenářském deníku:
Deštivý den (pouze k poslechu)
Krysař (MP3) 

Narodil se na Silvestra roku 1877 v Pšovce u Mělníka, kde působil jeho otec jako správce mělnického panství. Ale už od studií na gymnáziu žil v Praze, kde také vystudoval práva. Mohl jít ve stopách otce, ale zvolil si cestu novináře a spisovatele. 

Když mu bylo 30 let, převzal vedení časopisu Lumír, redigoval také deník Samostatnost, blízký jeho radikálním politickým názorům – o samostatný český stát neváhal usilovat i bojem. Potýkal se s cenzurou a za své názory byl dokonce kratší dobu vězněn. 

Viktor Dyk v roce 1927 - Foto: Rozpravy Aventina, autor neznámý

Viktor Dyk v roce 1927Foto: Rozpravy Aventina, autor neznámý

Po založení Československé republiky se stal poslancem a senátorem. Zůstal trvalým oponentem T. G. Masaryka a ostrým kritikem české politické scény. 

Nekonvenční byl i v osobním životě – po 27leté známosti se roku 1928 oženil se spisovatelkou Zdenkou Háskovou. Zemřel 14. května 1931 při koupání v Jaderském moři. 

První básně vydal jako 18letý gymnazista na stránkách časopisu Světozor. Záhy se seznámil s okruhem autorů kolem časopisu Moderní revue. Spojoval ho s nimi obdiv k francouzským symbolistům a dekadentům, který ovlivnil první temné a melancholické Dykovy básnické sbírky (prvotinu A porta inferi vydal 1897). 

Dekadentní poetika doznívá ještě v lyrickoepické skladbě Milá sedmi loupežníků (1906), v níž na žánrovém základu romantické balady načrtl příběh velkých vášní, erotiky, zrady i nenávisti. Do Dykovy poezie postupně pronikala racionalita, ironie a analytický i satirický pohled na současnost i české dějiny. Tato tendence vyvrcholila ve čtveřici sbírek vzniklých v letech 1. světové války a zařazených do Válečné tetralogie (1915–1922). V nich se Dyk stylizuje jako básnický mluvčí českého národa ochotný obětovat se v boji za samostatnost. 

Ačkoliv národní témata zpracovával i v próze, nesmrtelnou se stala neoklasicistní novela Krysař (1915), která na základě staroněmecké pověsti vypráví romantický příběh osudové lásky a vzpoury proti nízkosti a měšťácké zkaženosti. V divadle pak Dyk dosáhl největšího úspěchu dramatem Zmoudření dona Quijota (1913), v němž vzdal hold slavné románové postavě a vyslovil vlastně i mnohé o sobě samém. 

I sám Dyk byl totiž především bojovníkem za ideály, který se neváhal postavit protivníkům mnohem mocnějším, než byl on sám, zároveň však ostře vnímal rozdíl mezi snem a realitou a věřil více rozumu než emocím. 

Viktor Dyk v iRadiu
Kliknutím zobrazíte pořady, které jsme odvysílali o Viktoru Dykovi

Nové články v rubrice

 • Kafka Franz

  Franz Kafka se narodil 3. července 1883 v Praze v rodině židovského velkoobchodníka s galanterií Hermanna Kafky a Julie Kafkové. Otec Hermann Kafka pocházel z chudé rodiny českojazyčného prostředí jihočeského Oseka...

   
 • Vaculík Ludvík

  Prozaik, fejetonista a publicista. Patří k významným, formujícím a nenapodobitelným autorům české literatury druhé poloviny 20. století. Byl také společensky aktivním disidentem, statečným obhájcem svobody a tvůrčí...

   
 • Klíma Ivan

  Ivan Klíma, narozený 14. 9. 1931, je prozaik, dramatik a publicista. Jeho otec byl vědecký pracovník a vynálezce v oboru silnoproudé elektrotechniky.

   

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas