Rudiš Jaroslav

Jaroslav Rudiš - Foto: Šárka Ševčíková

Jaroslav RudišFoto: Šárka Ševčíková

Jeden z nejprodávanějších českých spisovatelů. Autor úspěšného komiksu Alois Nebel. Velký kosmopolita, spisovatel, dramatik a scenárista.

Jaroslav Rudiš ve Čtenářském deníku
Café Cantona (MP3, další příběhy jsou k přečtení na spisovatelově facebookovém profilu

Narodil se 8. června 1972 v Turnově. Po maturitě na turnovském gymnáziu v roce 1991 šel studovat němčinu a dějepis na pedagogickou fakultu do Liberce, kterou dokončil v roce 1997. Od té doby stačil vystřídat řadu různých zaměstnání: působil jako portýr v hotelu, manažer punkové kapely, učitel, prodavač, novinář atd. 

Od roku 1998 pracoval v redakci deníku Právo – zprvu jako redaktor literární přílohy Salon a v letech 2002–2006 jako vedoucí redaktor kulturní rubriky listu. Žije a pracuje střídavě v Lomnici nad Popelkou, v Praze a v Lipsku. Věnuje se řadě literárních a kulturních aktivit: spolupracuje s Českým rozhlasem, uvádí literární kabaret EKG, příležitostně vystupuje s kapelami U-Bahn a The Bombers, píše texty pro skupiny Umakart a Lety mimo atd. 

46. filmový festival Karlovy Vary, vernisáž výstavy fotografií Dušana Tománka k připravovanému filmu Alois Nebel, Jaroslav Rudiš - Foto: Filip Jandourek

46. filmový festival Karlovy Vary, vernisáž výstavy fotografií Dušana Tománka k připravovanému filmu Alois Nebel, Jaroslav RudišFoto: Filip Jandourek

Upozornil na sebe už svojí první prózou Nebe pod Berlínem (2002), v níž vypráví příběh situovaný do magických prostor berlínského metra. Dojem autentického a autobiografického svědectví se mu zde podařilo vyvolat především stylizací dialogů postav, které spolu mluví přímočarou, běžnou řečí plnou odboček, pauz, slangových výrazů, germanismů a narážek na knihy, filmy a hlavně punkrockové skladby. 

Postavy Rudišových knih jsou většinou lehce podivínští antihrdinové hledající své místo ve světě a obtížně se pokoušející navazovat fungující mezilidské vztahy. Zatímco hlavní postavy románu Grandhotel (2006) ještě nakonec dosáhnou cílů, v které snad ani nedoufaly, hrdinové románu Potichu (2007) jsou už zcela pohlceni vlastním prožíváním, uzavírají se do sebe a podléhají konzumnosti okolního světa. Téma narušených mezilidských vztahů a míjení hraje důležitou roli i v románu Konec punku v Helsinkách (2010). Pro většinu Rudišových textů je příznačné otevřené a syrové zobrazování sexuality, které kontrastuje s vnitřní nejistotou a zranitelností postav. 

Rudišova literární tvorba ovšem přesahuje úzké hranice prózy. Rudiš je úspěšný i v oblasti dramatu – za divadelní hru Léto v Laponsku (knižně 2006) získal Cenu Alfréda Radoka a Cenu Českého rozhlasu. Hry pro divadlo i rozhlas píše společně s Petrem Pýchou (Strange Love, 2007; Salcburský guláš, 2009). Neméně úspěšná je jeho komiksová triologie Alois Nebel, kterou vytvořil společně s výtvarníkem Jaromírem 99. 

Rudišovy knihy opakovaně lákají k filmovému zpracování – román Grandhotel (2006) zfilmoval režisér David Ondříček, komiksový příběh nádražáka Aloise Nebela (2011) zase Tomáš Luňák. 

Jaroslav Rudiš v iRadiu
Kliknutím zobrazíte pořady, které jsme odvysílali o Jaroslavu Rudišovi

Nové články v rubrice

 • Kafka Franz

  Franz Kafka se narodil 3. července 1883 v Praze v rodině židovského velkoobchodníka s galanterií Hermanna Kafky a Julie Kafkové. Otec Hermann Kafka pocházel z chudé rodiny českojazyčného prostředí jihočeského Oseka...

   
 • Vaculík Ludvík

  Prozaik, fejetonista a publicista. Patří k významným, formujícím a nenapodobitelným autorům české literatury druhé poloviny 20. století. Byl také společensky aktivním disidentem, statečným obhájcem svobody a tvůrčí...

   
 • Klíma Ivan

  Ivan Klíma, narozený 14. 9. 1931, je prozaik, dramatik a publicista. Jeho otec byl vědecký pracovník a vynálezce v oboru silnoproudé elektrotechniky.

   

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas