Antická knihovna (Seneca, Hippokratés)

Antické památky v Aténách - Foto: Martin Dorazín

Antické památky v AténáchFoto: Martin Dorazín

Řada myšlenkově závažných textů zaměřených na etiku. Autor řady dr. Václav Cibula čerpá zejména z děl antických, křesťanských a humanistických myslitelů.

Rozměrný cyklus má kořeny v 60. letech. Československý rozhlas tehdy díky úsilí Václava Cibuly začal vysílat programovou řadu Antická knihovna, ve které přední klasičtí filologové a překladatelé přibližovali díla myslitelů a spisovatelů starého Řecka a Říma. 

Nadšený a široký posluchačský ohlas vedl pak nejen ke knižnímu vydání těchto rozhlasových textů (Čtení z antiky, 1969), ale ovlivnil i vznik rozsáhlého edičního projektu nakladatelství Svoboda, které v průběhu 70. a 80. let představilo nejpodstatnější texty antického myšlení a slovesné kultury. Na tuto řadu pak Cibula navázal roku 1969 obdobně koncipovaným cyklem Etická knihovna, ten však byl po necelém roce zastaven. 

Antické texty uslyšíte v podání Josefa Somra. 

Seneca: O shovívavém životě
Překlad Helena Businská. 

 

Seneca: O shovívavém životě

Vložit na svůj web

Hippokratés: O vznešenosti lékařství
Překlad Rudolf Mertlík. 

 

Hippokratés: O vznešenosti lékařství

Vložit na svůj web

Myšlenky antických filozofů o smyslu života 

 

Myšlenky antických filozofů o smyslu života

Vložit na svůj web

Seneca: O hněvu
Překlad Helena Businská
„Mudrc se nikdy nepřestane hněvat, když jednou začne.“ 

 

Seneca: O hněvu

Vložit na svůj web

Nové články v rubrice

 •  Audio

  Topič (Franz Kafka)

  Povídka Topič je vlastně první část románu Nezvěstný (v roce 1927 ho vydal Max Brod pod názvem Amerika). S prací na něm začal v roce 1912 a v roce 1913 fragment Topič u Kurta Wolfa vyšel. Obraz moderní doby viděný očima šestnáctiletého...

   
 •  Audio

  Český snář (Ludvík Vaculík)

  Próza Český snář (samizdat 1981, Toronto 1983, Praha 1990) je bezpochyby Vaculíkovo stěžejní dílo. Kniha, kterou autor věnoval Jiřímu Kolářovi, bývá označována jako román-deník. Beletristickou výpravnost a hravost...

   
 •  Audio

  Venku prší (Ivan Klíma)

  Povídka Venku prší ze sbírky Milostné rozhovory, publikované roku 1995, patří do pozdní literární tvorby . Představuje milostné vzplanutí stárnoucího soudce k mladé ženě.

   

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas