Díla2. listopadu  2009  

Apokryfy (Karel Čapek)

Josef Čapek: Kristus (výřez z obrazu, 1918) - Foto: Josef Čapek, Wikimedia Commons, Public domain

Josef Čapek: Kristus (výřez z obrazu, 1918)Foto: Josef Čapek, Wikimedia Commons, Public domain

Apokryfy psal Karel Čapek téměř dvacet let - od roku 1920 až do své smrti. Původní výbor pěti příběhů (Apokryfy, 1932) se postupně rozrostl na devětadvacet (Kniha apokryfů, vydáno posmrtně 1945).

Výběr zahrnuje apokryfy s biblickou tematikou (O desíti spravedlivých, Pseudo-Lot čili o vlastenectví, Svatá noc, Marta a Maria, Lazar, O pěti chlebích, Benchanan, Ukřižování, Pilátův večer a Pilátovo krédo). 

Karel Čapek: Apokryfy
Z Knihy apokryfů vybral Jiří Vondráček. V režii Aleše Vrzáka účinkují Josef Somr, Viktor Preiss, Ladislav Hampl, Libuše Šafránková a Simona Stašová. Natočeno v roce 2008. Ke stažení ve formátu MP3. 

 

Karel Čapek: Apokryfy (1/2)

Vložit na svůj web  | Stáhnout

 

Karel Čapek: Apokryfy (2/2)

Vložit na svůj web  | Stáhnout

Elektronická kniha Karel Čapek: Apokryfy
Textovou podobu Knihy apokryfů najdete na stránkách Městské knihovny v Praze

Nové články v rubrice

 •  Audio

  Topič (Franz Kafka)

  Povídka Topič je vlastně první část románu Nezvěstný (v roce 1927 ho vydal Max Brod pod názvem Amerika). S prací na něm začal v roce 1912 a v roce 1913 fragment Topič u Kurta Wolfa vyšel. Obraz moderní doby viděný očima šestnáctiletého...

   
 •  Audio

  Český snář (Ludvík Vaculík)

  Próza Český snář (samizdat 1981, Toronto 1983, Praha 1990) je bezpochyby Vaculíkovo stěžejní dílo. Kniha, kterou autor věnoval Jiřímu Kolářovi, bývá označována jako román-deník. Beletristickou výpravnost a hravost...

   
 •  Audio

  Venku prší (Ivan Klíma)

  Povídka Venku prší ze sbírky Milostné rozhovory, publikované roku 1995, patří do pozdní literární tvorby . Představuje milostné vzplanutí stárnoucího soudce k mladé ženě.

   

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas