Dobré přísloví (Josef Kajetán Tyl)

Ottó Baditz: Milenci (olej na plátně, 53 x 42,5 com, výřez) - Foto: Ottó Baditz, Wikimedia Commons, Public domain

Ottó Baditz: Milenci (olej na plátně, 53 x 42,5 com, výřez)Foto: Ottó Baditz, Wikimedia Commons, Public domain

Povídka českého divadelníka poprvé vyšla v roce 1833. Otiskl ji časopis Jindy a nyní, který Tyl později přejmenoval na Kwěty české (dnešní týdeník Květy).

Tyl časopis v podstatě redigoval a psal většinu jeho obsahu, ale oficiálně to dělat nemohl, protože pracoval jako úředník u armády. Povídku Dobré přísloví napsal rok před slavnou Fidlovačkou. Premiéru rozhlasového zpracování jsme odvysílali ke 200. výročí autorova narození (4. 2. 1808). 

Omlouváme se, ale vzhledem k autorským právům nemůžeme tuto povídku výjimečně nabídnout k volnému stažení, proto si ji můžete na této stránce pouze poslechnout. 

Josef Kajetán Tyl: Dobré přísloví
Čte Jiří Schwarz, režie Vlado Rusko. Natočeno v roce 2008. 

 

J. K. Tyl: Dobré přísloví

Vložit na svůj web

Kwěty české redigoval Josef Kajetán Tyl, první číslo vyšlo v roce 1834 - Foto: Vědecká knihovna v Olomouci

Nové články v rubrice

 •  Audio

  Topič (Franz Kafka)

  Povídka Topič je vlastně první část románu Nezvěstný (v roce 1927 ho vydal Max Brod pod názvem Amerika). S prací na něm začal v roce 1912 a v roce 1913 fragment Topič u Kurta Wolfa vyšel. Obraz moderní doby viděný očima šestnáctiletého...

   
 •  Audio

  Český snář (Ludvík Vaculík)

  Próza Český snář (samizdat 1981, Toronto 1983, Praha 1990) je bezpochyby Vaculíkovo stěžejní dílo. Kniha, kterou autor věnoval Jiřímu Kolářovi, bývá označována jako román-deník. Beletristickou výpravnost a hravost...

   
 •  Audio

  Venku prší (Ivan Klíma)

  Povídka Venku prší ze sbírky Milostné rozhovory, publikované roku 1995, patří do pozdní literární tvorby . Představuje milostné vzplanutí stárnoucího soudce k mladé ženě.

   

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas