Na Valech (Karel Matěj Čapek-Chod)

Krejčovské potřeby (ilustrační foto) - Foto: Mateo69 Stock Free Images

Krejčovské potřeby (ilustrační foto)Foto: Mateo69 Stock Free Images

Prozaik českého literárního naturalismu Karel Matěj Čapek-Chod, vydal jedenáct svazků povídek a novel a sedm románů. Patřil k prvním, kdo se pokusili vylíčit absurdní postavení českého vojáka bojujícího za rakouskou monarchii. Ve zpracování témat souvisejících s válkou nebyl ovšem žádným nováčkem. V jedné z prvních povídek, nazvané Na Valech (Povídky, 1892), se setkáváme s osudem vojáka zmrzačeného za prusko-rakouské vojny.

Vyprávění uvádí čtenáře do krejčovské dílny v domku, přimknutém k městským hradbám (můžeme si představit autorovy rodné Domažlice). Krejčí se svým zjevem úplně vymyká obvyklé představě o mistrovi tohoto řemesla: je to mohutný chlap, k němuž drobná práce „nejde“. Přes okénko se odehrává maloměstské namlouvání krejčího Josefa a jeho hezké zákaznice. Flirt však skončí šokujícím zjištěním o Josefově válečném postižení. Po tomto dějovém zvratu však v povídce nastane ještě jeden, který vyjde najevo po roce. 

Karel Matěj Čapek-Chod: Na Valech
V režii Lukáše Hlavici čtou Jaroslav Plesl a Ivan Řezáč. Natočeno pro Čtenářský deník v roce 2017. 

 

Karel Matěj Čapek-Chod: Na Valech

Vložit na svůj web

Nové články v rubrice

 •  Audio

  Topič (Franz Kafka)

  Povídka Topič je vlastně první část románu Nezvěstný (v roce 1927 ho vydal Max Brod pod názvem Amerika). S prací na něm začal v roce 1912 a v roce 1913 fragment Topič u Kurta Wolfa vyšel. Obraz moderní doby viděný očima šestnáctiletého...

   
 •  Audio

  Český snář (Ludvík Vaculík)

  Próza Český snář (samizdat 1981, Toronto 1983, Praha 1990) je bezpochyby Vaculíkovo stěžejní dílo. Kniha, kterou autor věnoval Jiřímu Kolářovi, bývá označována jako román-deník. Beletristickou výpravnost a hravost...

   
 •  Audio

  Venku prší (Ivan Klíma)

  Povídka Venku prší ze sbírky Milostné rozhovory, publikované roku 1995, patří do pozdní literární tvorby . Představuje milostné vzplanutí stárnoucího soudce k mladé ženě.

   

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas