Díla26. února  2016 v 13:30  

Okresní město (Karel Poláček)

Josef Čapek: Kluci s kozou (1936) - Foto: Josef Čapek, Wikimedia Commons, Public domain

Josef Čapek: Kluci s kozou (1936)Foto: Josef Čapek, Wikimedia Commons, Public domain

V druhé polovině třicátých let minulého století byl Karel Poláček už velmi populární autor: měl za sebou několik úspěšných povídkových sbírek a humoristických románů a některá jeho díla byla převedena do filmové podoby; třeba „Muži v ofsajdu“ s výtečným Hugo Haasem v roli pana Načeradce.

Vedle této brilantně napsané lehčí četby usiloval Poláček o velký společenský román. Prvním krokem bylo „Hlavní přelíčení“ z roku 1932 a vrcholem této snahy – i celého Poláčkova díla – jsou čtyři části zamýšlené pentalogie, jejímuž dokončení zabránila válka (z posledního dílu se zachoval jen zlomek). V dokončených knihách („Okresní město“, „Hrdinové táhnou do boje“, „Podzemní město“ a „Vyprodáno“) sleduje Poláček osudy podhorského městečka (předobrazem byl jeho rodný Rychnov nad Kněžnou) a jeho obyvatel, především rodiny kupce Štědrého. 

V „Okresním městě“ (vyšlo v roce 1936), které se odehrává ještě před první světovou válkou, se autor vrací do doby svého mládí; je to ovšem návrat prostý všeho sentimentu. V centru jeho zájmu je konzervativní maloměšťák, kterého dobře poznal nejen ve svém okolí , ale také během svého novinářského působení, především v soudní síni. Poláček ostře vykresluje groteskní, často pokřivené maloměstské figury se všemi jejich nectnostmi: hrabivostí, malicherností, závistivostí, arogancí k slabším a podlézavostí k mocnějším i strachem z jakékoli změny. Určující pro život městečka je totiž nehybnost, setrvačnost, opakování. „Život v okresním městě byl pravidelný jako střídání ročního počasí. Nikdy se nemůže smísit severní promenáda s hlučnou promenádou řemeslníků a studentů, jako se nespojí zima s létem.“ 

Myšlení obyvatel lakonicky vystihuje už v úvodní kapitole žebrák Chleboun, když na nádraží zvědavě pozoruje příjezd nejstaršího ze tří synů obchodníka Štědrého. Přijet v době po svátcích, kdy podle mínění obyvatel není čas na návštěvy, považuje Chleboun za nepatřičné vybočení z řádu: Proč přijel? Měl zůstat, kde byl!
Ano. Podle obyvatel městečka má všechno zůstat tak jak to je, jak to bylo odjakživa. I to je jeden z rysů maloměšťáka; toho někdejšího, z časů Poláčkova mládí, ale i toho současného, který jen jinak vypadá. Ale podíváme-li se pořádně, zase se tak moc nezměnilo.  

 

Karel Poláček: Okresní město - 1. část

Vložit na svůj web  | Stáhnout

 

Karel Poláček: Okresní město - 2. část

Vložit na svůj web  | Stáhnout

 

Karel Poláček: Okresní město - 3. část

Vložit na svůj web  | Stáhnout

 

Karel Poláček: Okresní město - 4. část

Vložit na svůj web  | Stáhnout

 

Karel Poláček: Okresní město - 5. část

Vložit na svůj web  | Stáhnout

 

Karel Poláček: Okresní město - 6. část

Vložit na svůj web  | Stáhnout

 

Karel Poláček: Okresní město - 7. část

Vložit na svůj web  | Stáhnout

 

Karel Poláček: Okresní město - 8. část

Vložit na svůj web  | Stáhnout

 

Karel Poláček: Okresní město - 9. část

Vložit na svůj web  | Stáhnout

 

Karel Poláček: Okresní město - 10. část

Vložit na svůj web  | Stáhnout

 

Karel Poláček: Okresní město - 11. část

Vložit na svůj web  | Stáhnout

 

Karel Poláček: Okresní město - 12. část

Vložit na svůj web  | Stáhnout

 

Karel Poláček: Okresní město - 13. část

Vložit na svůj web  | Stáhnout

Autor:  Jarmila Konrádová

Nové články v rubrice

 •  Audio

  Topič (Franz Kafka)

  Povídka Topič je vlastně první část románu Nezvěstný (v roce 1927 ho vydal Max Brod pod názvem Amerika). S prací na něm začal v roce 1912 a v roce 1913 fragment Topič u Kurta Wolfa vyšel. Obraz moderní doby viděný očima šestnáctiletého...

   
 •  Audio

  Český snář (Ludvík Vaculík)

  Próza Český snář (samizdat 1981, Toronto 1983, Praha 1990) je bezpochyby Vaculíkovo stěžejní dílo. Kniha, kterou autor věnoval Jiřímu Kolářovi, bývá označována jako román-deník. Beletristickou výpravnost a hravost...

   
 •  Audio

  Venku prší (Ivan Klíma)

  Povídka Venku prší ze sbírky Milostné rozhovory, publikované roku 1995, patří do pozdní literární tvorby . Představuje milostné vzplanutí stárnoucího soudce k mladé ženě.

   

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas