Podivné otcovství (Ivan Klíma)

Katka vzpomíná na svého otce (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Katka vzpomíná na svého otce (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

V povídce Ivana Klímy Podivné otcovství život neběží úplně v normálních kolejích. Lukáš se oženil a jeho žena Katka od počátku byla trochu zvláštní, stejně jako její matka.

Postupem času se Lukáš dozvídal, že Katka vzpomíná na svého "otce", který ale jejím otcem nemohl být, protože byl dlouhodobě zavřený, zatímco biologického otce si vůbec nevšímá. Po narození druhého syna se Katka oddává bludům, ve kterých komunikuje se svým zemřelým "otcem". Nakonec žena páchá sebevraždu, protože "otec je jediný, kdo jí rozumí." 

V povídce hlavní hrdinka podléhá podivnému kultu otcovství, které jí vštípí její matka, což ji dovede až k psychické chorobě. 

Kniha Milostné rozhovory, v níž je povídka obsažena, vyšla v roce 1995. 

Ivan Klíma: Podivné otcovství
Čte Petr Stach (2017) 

 

Ivan Klíma: Podivné otcovství

Vložit na svůj web  | Stáhnout

Nové články v rubrice

 •  Audio

  Venku prší (Ivan Klíma)

  Povídka Venku prší ze sbírky Milostné rozhovory, publikované roku 1995, patří do pozdní literární tvorby . Představuje milostné vzplanutí stárnoucího soudce k mladé ženě.

   
 •  Audio

  Pohřeb (Ivan Klíma)

  Povídka Pohřeb je poněkud chmurným zamyšlením o smyslu života. Studentka Marie je asi jediná netušící, kdo je "božský Kája", jehož pohřeb vyprázdnil ulice města. Střet s bizarním průvodem a podivnými pohřebními hosty ji zažene...

   
 •  Audio

  Agitace (Ivan Klíma)

  v dobách svých publicistických a literárních začátků absolvoval řadu reportáží, které vyšly zejména v Literárních novinách. Jezdil na východní Slovensko a do různých zapadlých končin republiky, aby zobrazil úsilí o...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace