Podivné otcovství (Ivan Klíma)

Katka vzpomíná na svého otce (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Katka vzpomíná na svého otce (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

V povídce Ivana Klímy Podivné otcovství život neběží úplně v normálních kolejích. Lukáš se oženil a jeho žena Katka od počátku byla trochu zvláštní, stejně jako její matka.

Postupem času se Lukáš dozvídal, že Katka vzpomíná na svého "otce", který ale jejím otcem nemohl být, protože byl dlouhodobě zavřený, zatímco biologického otce si vůbec nevšímá. Po narození druhého syna se Katka oddává bludům, ve kterých komunikuje se svým zemřelým "otcem". Nakonec žena páchá sebevraždu, protože "otec je jediný, kdo jí rozumí." 

V povídce hlavní hrdinka podléhá podivnému kultu otcovství, které jí vštípí její matka, což ji dovede až k psychické chorobě. 

Kniha Milostné rozhovory, v níž je povídka obsažena, vyšla v roce 1995. 

Ivan Klíma: Podivné otcovství
Čte Petr Stach (2017) 

 

Ivan Klíma: Podivné otcovství

Vložit na svůj web  | Stáhnout

Nové články v rubrice

 •  Audio

  Topič (Franz Kafka)

  Povídka Topič je vlastně první část románu Nezvěstný (v roce 1927 ho vydal Max Brod pod názvem Amerika). S prací na něm začal v roce 1912 a v roce 1913 fragment Topič u Kurta Wolfa vyšel. Obraz moderní doby viděný očima šestnáctiletého...

   
 •  Audio

  Český snář (Ludvík Vaculík)

  Próza Český snář (samizdat 1981, Toronto 1983, Praha 1990) je bezpochyby Vaculíkovo stěžejní dílo. Kniha, kterou autor věnoval Jiřímu Kolářovi, bývá označována jako román-deník. Beletristickou výpravnost a hravost...

   
 •  Audio

  Venku prší (Ivan Klíma)

  Povídka Venku prší ze sbírky Milostné rozhovory, publikované roku 1995, patří do pozdní literární tvorby . Představuje milostné vzplanutí stárnoucího soudce k mladé ženě.

   

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas