Pohřeb (Ivan Klíma)

Pohřební vůz (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Profimedia

Pohřební vůz (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Profimedia

Povídka Ivana Klímy Pohřeb je poněkud chmurným zamyšlením o smyslu života. Studentka Marie je asi jediná netušící, kdo je "božský Kája", jehož pohřeb vyprázdnil ulice města. Střet s bizarním průvodem a podivnými pohřebními hosty ji zažene do krámku s knihami. A zvláštnostem není konec...

Povídková kniha Ivana Klímy s názvem Miláčkové chřestýši a jiné ženské horory vyšla v roce 2007 v nakladatelství Academia. Obsahuje povídky z let 1978 – 2007. Všechny mají společný prvek – ženu jako hlavní hrdinku. 

Ženu, která je vytržena z obvyklého plynutí života něčím, co ji děsí, případně se sama dopustí něčeho děsivého. Tyto hrdinky jsou vykresleny z různých pohledů. Také jejich povahové a charakterové rysy jsou různé: najdeme zde výrazné dominantní ženy i naopak nevýrazné šedivě splývající s všedností svého prožívaného života. V některých povídkách jsou hrdinky až neuvěřitelně jednoduchého založení a intelektu, v jiných příbězích jsou i psychicky narušené, neuvědomují si praktické dopady svého nekonformního jednání. Všechny postavy prožívají nějakou traumatizující událost, která je vyvede ze stereotypu. 

Ivan Klíma: Pohřeb
Čte Tereza Hofová (2017). 

 

Ivan Klíma: Pohřeb

Vložit na svůj web

Nové články v rubrice

 •  Audio

  Venku prší (Ivan Klíma)

  Povídka Venku prší ze sbírky Milostné rozhovory, publikované roku 1995, patří do pozdní literární tvorby . Představuje milostné vzplanutí stárnoucího soudce k mladé ženě.

   
 •  Audio

  Podivné otcovství (Ivan Klíma)

  V povídce Podivné otcovství život neběží úplně v normálních kolejích. Lukáš se oženil a jeho žena Katka od počátku byla trochu zvláštní, stejně jako její matka.

   
 •  Audio

  Agitace (Ivan Klíma)

  v dobách svých publicistických a literárních začátků absolvoval řadu reportáží, které vyšly zejména v Literárních novinách. Jezdil na východní Slovensko a do různých zapadlých končin republiky, aby zobrazil úsilí o...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace