Povídky malostranské (Jan Neruda)

Karlův most - Foto: Tomáš Adamec

Karlův mostFoto: Tomáš Adamec

Krátké prózy psal Jan Neruda od poloviny padesátých let 19. století. Často souvisely s jeho novinářskou praxí.

Pro jejich motivickou i žánrovou pestrost je nazýval obrázky, studiemi, žerty či drobnými klepy. Dvanáct Povídek malostranských však reprezentuje prestižní žánr umělecké literatury. Povídky malostranské představují důmyslně komponovaný celek. 

Rámují je povídky Týden v tichém domě (vznikl již roku 1867) a Figurky, v níž se hlavní hrdina přestěhuje do jiného malostranského „tichého domu“. Obě povídky jsou psány jako lineárně řazené pásmo situací a vložených příběhů, vypravěč jakoby skrytou kamerou sleduje celou galerii postav při různých událostech (námluvy, svatba, pohřeb atd.) – zaostřuje na vhodnou chvíli, kdy se jednotlivé postavy setřesou první zdání a v ostrém světě odhalí své slabiny. Pod „tichým“ a líbivým povrchem vypravěč jako bezděčný svědek odkrývá morální i sociální poklesky celého společenství. 

Deziluzívnost je klíčovým tématem celého cyklu i hlavním prvkem kompoziční výstavby jednotlivých povídek. Ač se v titulu povídky často objevuje jméno či přezdívka malostranské figurky (Pan Ryšánek a pan Schlegl, O měkkém srdci paní Rusky, Doktor Kazisvět, Hastrman), není jejím prozaickým portrétem, ale v často paradoxních situacích vypravěč odhaluje nelichotivý obraz mikrosvěta, jehož je součástí. Příčiny konfliktu jsou převážně komunikační – zlom přináší nedorozumění, pomluvy a fámy. 

V povídce Jak si nakouřil pan Vorel pěnovku vůně dýmky zapříčiní přezdívku„uzený krupař“ – novému krámku se všichni vyhýbají a obchodník končí svůj život sebevraždou. V kuriózně nazvané povídce Přivedla žebráka na mizinu se příčinou sociálního vyloučení žebráka Vojtíška stala fáma o jeho bohatství – prověřit si její pravdivost nikoho nenapadne a Vojtíšek umírá hlady a vyčerpáním. 

Kontrast mezi zdáním a krutou realitou umocňuje stylizace vypravěče jako důvěrného znalce prostředí a svědka událostí, jež klidně a nevzrušivě vypráví. 

V povídce U tří lilií se vypravěč ve snové atmosféře bouřlivé noci setkává s dívkou, jejíž oslňující krása pohasne pod zprávou, že ani zpráva o smrti vlastní matky jí nezkazí taneční zábavu. Autobiografické rysy nese postava Jana Hovory ve Večerních šplechtech, nicméně i tato iluze je rozbita milostným příběhem s tragickým vyústěním. Ani povídka Jak to přišlo, že dne 20. srpna roku 1849, o půl jedné s poledne, Rakousko nebylo rozbořeno není vzpomínkou na dětství, ale satirou národní mentality. 

Neruda výrazovou úsporností, obměnami vypravěčských poloh a soustředěním na detail s existenciální hloubkou nabízí deziluzivní pohled na lidský charakter v mikrosvětě jedné čtvrti rozvíjejícího se velkoměsta. Povídky malostranské se zařadily k nejlepším dílům evropského realismu. 

Jan Neruda: Povídky malostranské
Zpracování z roku 2012 v režii Markéty Jahodové. Ke stažení ve formátu MP3. 

 

Jan Neruda: Povídky malostranské - Svatováclavská mše. Účinkuje Otakar Brousek

Vložit na svůj web  | Stáhnout

 

Jan Neruda: Povídky malostranské - Psáno o letošních dušičkách. Účinkuje Jan Hartl

Vložit na svůj web  | Stáhnout

 

Jan Neruda: Povídky malostranské - Večerní šplechty. Účinkuje Miroslav Táborský

Vložit na svůj web  | Stáhnout

 

Jan Neruda: Povídky malostranské - Pan Ryšánek a pan Schlegl. Účinkuje Stanislav Zindulka

Vložit na svůj web  | Stáhnout

 

Jan Neruda: Povídky malostranské - Přivedla žebráka na mizinu, U tří lilií. Účinkuje Ladislav Mrkvička

Vložit na svůj web  | Stáhnout

 

Jan Neruda: Povídky malostranské - O měkkém srdci paní Rusky, Hastrman. Účinkuje Luděk Munzar

Vložit na svůj web  | Stáhnout

 

Jan Neruda: Povídky malostranské - Jak si nakouřil pan Vorel pěnovku, Doktor Kazisvět. Účinkuje Jiří Hromada

Vložit na svůj web  | Stáhnout

Pořad: Čtenářský deník  |  Stanice: ČRo Vltava
 
 

Nové články v rubrice

 • 26. února  2016 v 13:30     Audio  rubrika: Díla

  Okresní město (Karel Poláček)

  V druhé polovině třicátých let minulého století byl Karel Poláček už velmi populární autor: měl za sebou několik úspěšných povídkových sbírek a humoristických románů a některá jeho díla byla převedena do filmové podoby;...

   
 • 25. března  2015     Audio  rubrika: Díla

  Zahradníkův rok (Karel Čapek)

  Karel Čapek měl velké pochopení pro různé lidské záliby a koníčky. Psal o nich hojně a sám také mnohé pěstoval. Filatelisty, kaktusáři, sběrateli perských koberců, pejskaři i chovateli koček, amatérskými fotografy...

   
 • 8. ledna  2015 v 11:05     Audio  rubrika: Díla

  Marketa Lazarová (Vladislav Vančura)

  Vladislav Vančura se často nechával inspirovat skutečnými příběhy, událostmi, lidmi. Otec jeho přítele, spisovatele Karla Nového, se stal předobrazem „Pekaře Jana Marhoula“. Podnětem k „Rozmarnému létu“ byla dřevěná...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace