Díla16. července  2010  

Radosti života (František Gellner)

Radosti života měly v Gellnerově podání tekutou podobu... - Foto: Fotobanka stock.xchng

Radosti života měly v Gellnerově podání tekutou podobu...Foto: Fotobanka stock.xchng

Sbírku Radosti života vydal František Gellner ve svých dvaadvaceti letech, v nejbouřlivějším období svého bohémského života. (Prvotinu Po nás ať přijde potopa! publikoval o dva roky dříve ještě coby maturant.)

Básně jsou koncipovány jako stručné záznamy životních příhod studenta, který svůj čas tráví nejraději v kavárnách a hospodách. Gellner usiloval o zrušení hranice mezi literaturou a skutečným životem autora a polemicky se tak vymezoval vůči silně stylizované tvorbě symbolistů a dekadentů. 

O radostech života, jimiž rozuměl především alkohol a sex, psal s otevřeností, která se v české literatuře do té doby nevyskytla. Typickými náměty básní jsou divoké flámy a chvilková erotická dobrodružství, dějištěm je pak nejčastěji hospoda, městská ulice či hodinový hotel. 

Slovník sbírky je plný výrazů ze všední velkoměstské mluvy a vulgarismů, jež s oblibou staví do kontrastu s konvenčními poetickými obraty, či výrazy z oblasti odborného vyjadřování a žurnalistiky. 

Tyto kontrasty mezi vysokým a nízkým stylem jsou hlavním nástrojem Gellnerovy kritiky oficiálních norem uměleckých a společenských. Připojil se tak soudobé protiměšťácké kritice anarchistů. Se sebeironickým úsměškem nahlížel ale také na samo bohémství, které je jako životní program bezvýchodné. 

Svým pravidelným a jednoduchým tvarem připomínají básně této sbírky pouliční popěvky. Není divu, že se také díky svému písňovému rytmu zpívaly po hospodách i v kabaretech. 

Pro nonkonformní mládež jsou Gellnerovy básně atraktivní stále – svědčí o tom i to, že některé z nich zhudebnily punkrockové skupiny Visací zámek, Volant nebo Malomocnost prázdnoty a také písničkáři Jaromír Nohavica, Pepa Nos či Jan Burian. 

František Gellner: Radosti života
Výběr básní ze stejnojmenné sbírky čte Martin Hofmann. Režie Markéta Jahodová. Natočeno v roce 2010, ke stažení ve formátu MP3. 

 

František Gellner: Radosti života

Vložit na svůj web  | Stáhnout

Nové články v rubrice

 • 26. února  2016 v 13:30     Audio  rubrika: Díla

  Okresní město (Karel Poláček)

  V druhé polovině třicátých let minulého století byl už velmi populární autor: měl za sebou několik úspěšných povídkových sbírek a humoristických románů a některá jeho díla byla převedena do filmové podoby; třeba „Muži v ofsajdu“ s výtečným Hugo Haasem v roli pana N...

   
 • 25. března  2015     Audio  rubrika: Díla

  Zahradníkův rok (Karel Čapek)

  měl velké pochopení pro různé lidské záliby a koníčky. Psal o nich hojně a sám také mnohé pěstoval. Filatelisty, kaktusáři, sběrateli perských koberců, pejskaři i chovateli koček, amatérskými fotografy a podobnými...

   
 • 8. ledna  2015 v 11:05     Audio  rubrika: Díla

  Marketa Lazarová (Vladislav Vančura)

  se často nechával inspirovat skutečnými příběhy, událostmi, lidmi. Otec jeho přítele, spisovatele Karla Nového, se stal předobrazem „Pekaře Jana Marhoula“. Podnětem k „Rozmarnému létu“ byla dřevěná zbraslavská plovárna...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace