Díla16. července  2010  

Radosti života (František Gellner)

Miklós Vadász: Bobette je zrádce. Právě se oženil (výřez z karikatury) - Foto: Miklós Vadász, Wikimedia Commons, Public domain

Miklós Vadász: Bobette je zrádce. Právě se oženil (výřez z karikatury)Foto: Miklós Vadász, Wikimedia Commons, Public domain

Sbírku Radosti života vydal František Gellner ve svých 22 letech, v nejbouřlivějším období svého bohémského života. (Prvotinu Po nás ať přijde potopa! publikoval o dva roky dříve ještě coby maturant.)

Básně jsou koncipovány jako stručné záznamy životních příhod studenta, který svůj čas tráví nejraději v kavárnách a hospodách. Gellner usiloval o zrušení hranice mezi literaturou a skutečným životem autora a polemicky se tak vymezoval vůči silně stylizované tvorbě symbolistů a dekadentů. 

O radostech života, jimiž rozuměl především alkohol a sex, psal s otevřeností, která se v české literatuře do té doby nevyskytla. Typickými náměty básní jsou divoké flámy a chvilková erotická dobrodružství, dějištěm je pak nejčastěji hospoda, městská ulice či hodinový hotel. 

Slovník sbírky je plný výrazů ze všední velkoměstské mluvy a vulgarismů, jež s oblibou staví do kontrastu s konvenčními poetickými obraty, či výrazy z oblasti odborného vyjadřování a žurnalistiky. 

Tyto kontrasty mezi vysokým a nízkým stylem jsou hlavním nástrojem Gellnerovy kritiky oficiálních norem uměleckých a společenských. Připojil se tak soudobé protiměšťácké kritice anarchistů. Se sebeironickým úsměškem nahlížel ale také na samo bohémství, které je jako životní program bezvýchodné. 

Svým pravidelným a jednoduchým tvarem připomínají básně této sbírky pouliční popěvky. Není divu, že se také díky svému písňovému rytmu zpívaly po hospodách i v kabaretech. 

Pro nonkonformní mládež jsou Gellnerovy básně atraktivní stále – svědčí o tom i to, že některé z nich zhudebnily punkrockové skupiny Visací zámek, Volant nebo Malomocnost prázdnoty a také písničkáři Jaromír Nohavica, Pepa Nos či Jan Burian. 

František Gellner: Radosti života
Výběr básní ze stejnojmenné sbírky čte Martin Hofmann. Režie Markéta Jahodová. Natočeno v roce 2010, ke stažení ve formátu MP3. 

 

František Gellner: Radosti života

Vložit na svůj web

Nové články v rubrice

 •  Audio

  Na Valech (Karel Matěj Čapek-Chod)

  Prozaik českého literárního naturalismu , vydal jedenáct svazků povídek a novel a sedm románů. Patřil k prvním, kdo se pokusili vylíčit absurdní postavení českého vojáka bojujícího za rakouskou monarchii. Ve zpracování témat souvisejících s válkou nebyl ovšem...

   
 • 21. prosince  2016 v 12:42     Audio  rubrika: Díla

  Bylo nás pět (Karel Poláček)

  Mnohokrát se vracel ve své tvorbě do Rychnova nad Kněžnou, kde se v roce 1892 narodil a kde prožil dětství. Maloměsto na přelomu 19. a 20. století, jakýsi miniaturní svět s ustáleným způsobem života, s neměnnými tradicemi a rituály,...

   
 • 26. února  2016 v 13:30     Audio  rubrika: Díla

  Okresní město (Karel Poláček)

  V druhé polovině třicátých let minulého století byl už velmi populární autor: měl za sebou několik úspěšných povídkových sbírek a humoristických románů a některá jeho díla byla převedena do filmové podoby; třeba „Muži v ofsajdu“ s výtečným Hugo Haasem v roli pana N...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace