Díla5. září  2011  

Slova (Jean-Paul Sartre)

Sartrův život je spojen s Paříží - Foto: Tomáš Vodňanský

Sartrův život je spojen s PařížíFoto: Tomáš Vodňanský

Zvuková koláž ze vzpomínek a rozhovorů Jean-Paula Sartra.

Autobiografickou knihu Slova napsal v roce 1964. Vzpomíná v ní na své dětství, kdy začal uvažovat o spisovatelské dráze. Vyrůstal obklopen knihami a jeho dědeček podporoval sny o budoucím uznávaném literátovi. Kniha má také téměř teologickou rovinu, v níž Sartre přemítá o údělu spisovatele coby tvůrce mystifikací a o víře v Boha. 

Omlouváme se, ale kvůli autorským právům nemůžeme tento pořad nabídnout k volnému stažení, proto si ho na této stránce můžete pouze poslechnout. 

Jean-Paul Sartre a jeho Slova
Koláž ze Sartrovy vzpomínkové knihy Slova (překlad Dagmar Steinová), komentářů Francise Jeansona, rozhovoru v Le Monde (1965, překlad Josef Pospíšil) a knihy Bernarda-Henriho Lévyho Sartrovo století (překlad Michal Novotný). Připravil Petr Adler. 

 

Jean-Paul Sartre: Slova

Vložit na svůj web

Nové články v rubrice

 •  Audio

  Topič (Franz Kafka)

  Povídka Topič je vlastně první část románu Nezvěstný (v roce 1927 ho vydal Max Brod pod názvem Amerika). S prací na něm začal v roce 1912 a v roce 1913 fragment Topič u Kurta Wolfa vyšel. Obraz moderní doby viděný očima šestnáctiletého...

   
 •  Audio

  Český snář (Ludvík Vaculík)

  Próza Český snář (samizdat 1981, Toronto 1983, Praha 1990) je bezpochyby Vaculíkovo stěžejní dílo. Kniha, kterou autor věnoval Jiřímu Kolářovi, bývá označována jako román-deník. Beletristickou výpravnost a hravost...

   
 •  Audio

  Venku prší (Ivan Klíma)

  Povídka Venku prší ze sbírky Milostné rozhovory, publikované roku 1995, patří do pozdní literární tvorby . Představuje milostné vzplanutí stárnoucího soudce k mladé ženě.

   

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas