Díla2. listopadu  2014 v 10:23  

Věci kolem nás (Karel Čapek)

Josef Čapek: Zátiší s nůžkami (1916) - Foto: Josef Čapek, Wikimedia Commons, Public domain

Josef Čapek: Zátiší s nůžkami (1916)Foto: Josef Čapek, Wikimedia Commons, Public domain

Výběr ze stejnojmenné sbírky fejetonů.

Karel Čapek psal nejen romány, povídky a dramata, ale po celý život působil i jako novinář. Do novin a časopisů přispíval už za studií a od roku 1921(tedy od svých jedenatřiceti let) pracoval až do konce života v pražské redakci Lidových novin. 

Kromě aktuální publicistiky, v níž se vyjadřoval k současné politické a společenské situaci, napsal za ta léta množství fejetonů, kurzív a sloupků, z nichž posléze vzniklo několik knih. Vedle zápisků z cest po Anglii, Itálii, Španělsku a severských zemích je to např. rozmarné vyprávění „Měl jsem psa a kočku“ a dokonce i román „Továrna na absolutno“, který Čapek původně psal jako „fejetonový seriál“. A také slavné povídky z jedné i druhé kapsy byly nejdříve otištěny v novinách. 

Z drobných prací pro Lidové noviny je i sbírka „Věci kolem nás“. Karel Čapek byl vždy velmi bystrý pozorovatel a všímal si i nejmenších detailů. Na ty nejobyčejnější věci, s kterými se denně setkáváme, se uměl podívat novýma očima, v neotřelých, často překvapivých souvislostech, s lehkostí a humorem. A především – prostřednictvím věcí psal jako v celém svém díle o lidech. O konkrétních lidských vlastnostech, zálibách, sběratelských vášních i slabůstkách. A ty nemění: proto nás Čapkovy postřehy i dnes zajímají a baví a stále se v nich poznáváme.  

Karel Čapek: Věci kolem nás
V režii Markéty Jahodové čte Otakar Brousek ml. Natočeno v roce 2013.
Ke stažení ve formátu MP3. 

 

Karel Čapek: Věci kolem nás

Vložit na svůj web

 

Karel Čapek: O zvláštních vínech

Vložit na svůj web

 

Karel Čapek: Mapy

Vložit na svůj web

 

Karel Čapek: Malé a velké

Vložit na svůj web

 

Karel Čapek: Květiny za oknem

Vložit na svůj web

 

Karel Čapek: Kterou knihu máte nejraději

Vložit na svůj web

 

Karel Čapek: Kterak se čtou knihy

Vložit na svůj web

 

Karel Čapek: Klika

Vložit na svůj web

 

Karel Čapek: Kdy se co čte

Vložit na svůj web

 

Karel Čapek: Kam se dějí knížky

Vložit na svůj web

 

Karel Čapek: Člověk, který čte

Vložit na svůj web

Nové články v rubrice

 •  Audio

  Topič (Franz Kafka)

  Povídka Topič je vlastně první část románu Nezvěstný (v roce 1927 ho vydal Max Brod pod názvem Amerika). S prací na něm začal v roce 1912 a v roce 1913 fragment Topič u Kurta Wolfa vyšel. Obraz moderní doby viděný očima šestnáctiletého...

   
 •  Audio

  Český snář (Ludvík Vaculík)

  Próza Český snář (samizdat 1981, Toronto 1983, Praha 1990) je bezpochyby Vaculíkovo stěžejní dílo. Kniha, kterou autor věnoval Jiřímu Kolářovi, bývá označována jako román-deník. Beletristickou výpravnost a hravost...

   
 •  Audio

  Venku prší (Ivan Klíma)

  Povídka Venku prší ze sbírky Milostné rozhovory, publikované roku 1995, patří do pozdní literární tvorby . Představuje milostné vzplanutí stárnoucího soudce k mladé ženě.

   

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas