Czeching 201515. března  2016 v 15:00  

Czeching 2016 půjde opět za hranice všedního popu

Czeching pošle svého vítěze mimo jiné na festival Eurosonic - Foto: Niels Knelis

Czeching pošle svého vítěze mimo jiné na festival EurosonicFoto: Niels Knelis

Hudebně exportní soutěž Českého rozhlasu Czeching bude i letos hledat progresivní hudební projekt s potenciálem uspět v zahraničí. Vítězi nahraje Český rozhlas nové EP, které poté vydá. Nejúspěšnější kapela bude rovněž reprezentovat Českou republiku na největším evropském showcasovém festivalu Eurosonic Noorderslag. Letos poprvé budete moci zažít Czeching naživo i mimo vlny Radia Wave, a to v podobě koncertní a debatní akce pro veřejnost.

Šestici hudebních projektů opět nominují čeští odborníci, především z řad hudebních publicistů. Vítěze společně s nimi vybere zahraniční porota složená z dvanácti zástupců evropských rádií. Letošní ročník navíc vyvrcholí velkou akcí, na níž vystoupí vítězové minulého ročníku i letošní nominovaní. Na konci září tak budete moci vše, včetně diskuze odborníků a vyhlášení vítězů, zažít naživo. A stejně jako minulý rok budete moci hlasovat pro svého favorita. Na konci srpna oznámíme nominace a spustíme i posluchačskou anketu Vote For Your Favourite Czech Song. 

Czeching, tedy i hudební export, bude pravidelným tématem na Radiu Wave již od dubna. Letošní ročník symbolicky zahájíme 7. dubna v Českém centru Praha veřejnou diskuzí o hudebním exportu a následně každé poslední pondělí v měsíci od 22:00 vás Mary C provede tímto tématem a představí řadu kapel, které již zahraniční zkušenost mají nebo mají potenciál za hranice prorazit. 

Proč se českým projektům příliš nedaří prorazit do zahraničí, třeba jen na pár koncertů? Nejsou tam na nás zvědaví? Je problém v češtině? Nebo snad česká scéna opravdu nemá co nabídnout? Zajímavých projektů je u nás celá řada, bohužel zatím neexistuje výraznější organizační pomoc. Česká republika je také jednou z mála zemí Evropy, která zatím nemá vlastní hudebně exportní kancelář, a vzhledem k velikosti scény tu progresivní hudebníci jen těžko hledají pomoc v oblasti managementu a bookingu. V zahraničí má tak málokdo představu o tom, jak současná česká hudba zní. 

Čtěte také: 2. prosince Czeching pustil v premiéře nové EP VR/NOBODY!

Právě to se snaží Czeching změnit. Díky členství Českého rozhlasu v Evropské vysílací unii může dostat české projekty nejen do řady zahraničních rádií. Vítězové třetího ročníku VR/NOBODY natočili EP, které se v podobě vinylu téměř okamžitě vyprodalo. V digitální podobě bylo distribuováno do řady hudebních e-shopů a v lednu dvojice reprezentovala Českou republiku na showcasovém festivalu Eurosonic, kde dostala tři oficiální doporučení od zahraničních médií. 

 

Vítězové Czechingu na největším evropském showcasovém festivalu Eurosonic Noorderslag 2016

Zveřejnil(a) Scéna s Mary C dne 25. leden 2016
Autor:   Mary C

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas