Czeching 201727. září  2017 v 20:12  

Czeching posílá do zahraničí retrofuturistickou Zagami Jericho

Zagami Jericho, vítězka Czechingu 2017 během vyhlášení - Foto: Barbora Linková

Zagami Jericho, vítězka Czechingu 2017 během vyhlášeníFoto: Barbora Linková

Koncertem všech nominovaných a vyhlášením vítězů v garážích Českého rozhlasu vyvrcholil 27. září pátý ročník hudebně exportního projektu Czeching Radia Wave. Na cestě do zahraničí podpoří Český rozhlas zpěvačku a producentku Zagami Jericho.

Z pěti nadějných českých projektů Cold Cold Nights, HRTL, WLW8, Zagami Jericho a Lazer Viking nominovaných lokálními hudebními publicistky a publicistkami, ale také klubovými dramaturgy, vybírala letos odborná porota složená ze zástupců veřejnoprávních rozhlasů i klubů z více než deseti zemí napříč Evropou. Odezva od zahraničních porotců byla velmi pozitivní a společným hlasováním s českou porotou nakonec odborníci a odbornice vybrali mladou producentku a zpěvačku Zagami Jericho. Do Czechingu ji nominoval Jiří Špičák vyzdvihující ji jako velký objev české scény. Teprve minulý rok vydala osmnáctiletá hudebnice svůj debut City is My Church a okamžitě zaujala mnoho posluchačů, hudebních publicistů i festivalů. Její svébytný projev i skladatelský a producentský talent jí vynesl nominace na Objev roku cen Vinyla i úspěch ve Startéru Radia Wave. 

Další meta je jasná. Zagami díky úspěchu v Czechingu získá možnost nahrát v rozhlasových studiích nové EP, které vyjde na vinylu a digitálně na začátku ledna. Zahraje si také na největším evropském showcasovém festivalu Eurosonic a ve dvou zahraničních klubech sítě Liveurope. Její hudba se dostane také do Hudební výměny Evropské vysílací unie odkud čerpají obsah pro svá vysílání všechny evropské veřejnoprávní rozhlasové stanice. 

Posluchačské hlasování vyhrál suverénně Jakub Kaifosz se svým rock’n’rollovým projektem Lazer Viking, kterého pro jeho osobitost a showmanství nominoval dramaturg klubu MeetFactory Michal Brenner. Ten si zahraje na společném projektu Radia Wave a slovenského Rádia FM Audioportu a získá propagační materiály na míru. 

Lazer Viking - vítěz diváckého hlasování na Czechingu 2017 - Foto: Barbora Linková

Czeching vyvrcholil koncertem již podruhé, jeho vzdělávací a diskuzní odpoledne bylo letos rozšířeno o Recenze osobně, kde se mladé kapely měly možnost potkat s hudebními publicisty i zkušenějšími hudebníky a manažery, i o více diskuzí se zahraničními hosty, které podpořila nově vzniklá proexportní hudební kancelář Czech Music Office. Diskutovalo se o progresivní rozhlasové dramaturgii se zástupci slovinské stanice VAL 202 Jernejem Sobočanem a polského Rádia Czwórky Norbertem Borzymem.  

Mluvilo se taky o vášni pro hudbu a důležitosti odvahy při prosazování progresivní hudby s proslulou britskou DJkou a dramaturgyní stanice BBC 6 Mary Anne Hobbs, která celý večer uzavřela skvělou selekcí progresivní elektronické hudby. Debatní podvečer vyvrcholil tématem hudebního exportu s ředitelem Czech Music Office Mártonem Nárayem, zástupcem belgické hudebně exportní kanceláře Wallonie-Bruxelles Musique Julienem Fournier a koordinátorkou platformy Liveurope Elise Phamgia. 

Czeching 2017 vyhrála Zagami Jericho - Foto: Jiří Šeda

Vítězka Czechingu 2017 Zagami Jericho - Foto: Jiří Šeda

Vítěz diváckého hlasování Lazer Viking - Foto: Jiří Šeda

Czeching Showcase 2017 - Foto: Jiří Šeda

HRTL na Czeching Showcase - Foto: Jiří Šeda

Děláme vlny na Czeching Showcase 2017 v garážích Českého rozhlasu - Foto: Jiří Šeda

WLW8 na Czeching Showcase - Foto: Jiří Šeda

Zagami Jericho na Czeching Showcase - Foto: Jiří Šeda

Cold Cold Nights na Czeching Showcase - Foto: Jiří Šeda

Lazer Viking na Czeching Showcase - Foto: Jiří Šeda

Czeching Showcase 2017 v garážích Českého rozhlasu - Foto: Jiří Šeda

Czeching Showcase 2017 - Foto: Jiří Šeda

Mary Anne Hobbs během diskuze na Czeching Showcase - Foto: Jiří Šeda

Diskuze s „hudebními profesionály“ z evropských rádií a exportních institucí před Czeching Showcase 2017 - Foto: Jiří Šeda

Czeching Showcase 2017 v garážích Českého rozhlasu - Foto: Jiří Šeda

Autor:   Mary C
Pořad: Czeching  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: poslední pondělí v měsíci v 22.00  
 

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas