Kapely 24. srpna  2017 v 07:30  

HRTL

HRTL - Foto:  Tomáš Slavík

HRTLFoto:  Tomáš Slavík

Leoš Hort alias HRTL je producent, virtuóz na modulární syntezátory i znalec jejich fungování a výroby. Zakladatel kazetového label Bükko Tapes je také aktivním členem mezinárodně proslulého brněnského kolektivu Bastl Instruments, který se zaměřuje na ruční výrobu opensourceového hudebního hardwaru.

Producenta HRTL nominoval Tomáš Kelar, dramaturg klubu Kabinet Múz:
„HRTL je podle mě nejlepší adept na export. Jednak z praktických důvodů – náklady na to, aby odjel někam do zahraničí nejsou tak veliké, jako když jede čtyřčlenná kapela. To je velice důležité pro začátek jeho kariéry v zahraničí. Je to velice talentovaný kluk, který se pohybuje v technologiích, jako jsou moduláry, velice dlouho a pracuje s nimi nejen hudebně, ale je schopný je i sestavit a dělat předváděčky. To znamená, že směr který si zvolil, není jen jeho láska a koníček, ale také profese mimo samotnou tvorbu. Co se týče performerství, je v České republice jeden z nejlepších, jeho show je velice zábavná, nepředvídatelná a pokaždá jiná. V tom je jeho velká síla.“ 

Leoš Hort studoval na Univerzitě v Pécsi a brněnské FaVU. Ve své tvorbě se neomezuje ani funkčností hardwaru, ani pravidly určitého žánru. Jeho záběr sahá od housu 80. let až po hravé techno nebo bublající elektro. V jeho hudbě uslyšíte nápadité taneční rytmy, ale také bohaté melodie a proměňující se nálady. První projekt vydal HRTL v roce 2014 na svém labelu, bylo to EP Hydroxid. Rok na to už to byla dlouhohrající deska Dataloss, za kterou následně získal žánrového Anděla. Jeho hlavní výsadou je improvizace, říká, že melodie nehraje rukama, ale hlavou, a na koncertech srší energií. V současné době koncertuje snad častěji v zahraničí než u nás a připravuje nové projekty ve spolupráci s několika zahraničními labely. 

Čtěte také: HRTL v Czechingu 2017: Zásadní je přestat dělat kompromisy

hrtl.bandcamp.com 

Autor:   Mary C

Nové články v rubrice

 • 26. srpna  2018 v 10:00     AudioVideo  rubrika: Kapely

  Hellwana

  Na české hudební scéně mnoho rapperek nepotkáte. Situace se naštěstí začala měnit. A právě Hellwana, objev roku 2017, je jednou z těch, které do českého rapu přináší nový pohled.

   
 • 26. srpna  2018 v 10:00     AudioVideo  rubrika: Kapely

  Jaro

  Kytarista a zpěvák Jaro Korbel je jedním z mála hitmakerů mladé generace písničkářů.

   
 • 26. srpna  2018 v 10:00     AudioVideo  rubrika: Kapely

  teepee

  Když si poslechnete snové vokály mladého páru, nepřekvapí vás, že jsou Mason a Tereza považováni za jeden z největších současných objevů nezávislé scény.

   

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas