Kapely 29. srpna  2016 v 08:30  

Mayen

Mayen - Foto: Ondřej Tylčer

MayenFoto: Ondřej Tylčer

Mayen nominoval Pavel Turek, protože: „Je to kapela hotová po všech stránkách, natočila v loňském roce výrazné EP a hraje skvělé koncerty. Je to kapela, která hraje veselé písničky o smutku a smutné písničky o radosti. To právě pokládám za osobité a mohli by tím venku zaujmout.“

Pod jménem Mayen se dříve skrýval sólový projekt výjimečného zpěváka a kytaristy Lukáše Vydry.
Lukáš studoval literaturu a málokdo ví, že původně rapoval. Dodnes rap poslouchá. Větší pozornost si získal jako člen synth popového projektu Girls on Drugs (nyní Deaths), na kterém spolupracoval s Igorem Brusem. Sólově, jako Luke Mayen, vydal v roce 2013 nostalgií nasáklé EP Wonder Years. 

Dnes je Mayen celá kapela hrající kytarový dream pop, který zaujme svou bezprostředností a jemností. Na tvorbě se podílí i zbytek seskupení – Lukáš Klavrza, Josef Hradilek, Václav Miškovský a Jáchym Krohe. Od roku 2014 předskakovali Mayen zahraničním hvězdám Glass Animals nebo Blackbird Blackbird a odehráli mnoho koncertů v Čechách i na Slovensku. Server Aktuálně.cz je tehdy označil za jeden z objevů roku. 

Aktuální EP Elegy pražských Mayen vyšlo na labelu Starcastic, který vydává např. i Please The Trees nebo Ohm Square, a vzbudilo řadu pozitivních ohlasů. Nový experimentální singl April is the Cruelest Month / Bruise dokazuje, že Mayen dávno nejsou jen nějaká obyčejná letní nostalgie, ale intimní a osobitý pop s velkým potenciálem. 

Autor:   Mary C
Pořad: Czeching  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: poslední pondělí v měsíci v 22.00  
 

Nové články v rubrice

 • 26. srpna  2018 v 10:00     AudioVideo  rubrika: Kapely

  Hellwana

  Na české hudební scéně mnoho rapperek nepotkáte. Situace se naštěstí začala měnit. A právě Hellwana, objev roku 2017, je jednou z těch, které do českého rapu přináší nový pohled.

   
 • 26. srpna  2018 v 10:00     AudioVideo  rubrika: Kapely

  Jaro

  Kytarista a zpěvák Jaro Korbel je jedním z mála hitmakerů mladé generace písničkářů.

   
 • 26. srpna  2018 v 10:00     AudioVideo  rubrika: Kapely

  teepee

  Když si poslechnete snové vokály mladého páru, nepřekvapí vás, že jsou Mason a Tereza považováni za jeden z největších současných objevů nezávislé scény.

   

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas