Kapely 29. srpna  2016 v 08:41  

Zabelov Group

Zabelov Group - Foto: Ondřej Tylčer

Zabelov GroupFoto: Ondřej Tylčer

Zabelov Group nominovala Helena Pazdiorová, protože: „Je to dramatický hudební dialog, který je hodně náladový a atmosférický. Základem je hodně široce pojatý jazz, který se prolíná s návratem k folklorním tradicím a korunuje ho abstraktní vokál. Ukazují, že akordeon je nástroj, který neumí jen šanson a balkánské rytmy. Osvědčují se i naživo. Myslím si, že kapela, která chce zaujmout v zahraničí, by měla mít dost síly a odvahy, aby nenásledovala trendy a aby prostřednictvím hudby odhalila kus sebe sama, protože jen to je může odlišit.“

Zabelov Group tvoří běloruský akordeonista Roman Zabelov a bubeník Jan Šikl, známý také z kapely Soliloqui a jako skladatel filmové i moderní vážné hudby spolupracující s orchestrem Berg. Potkali se na Pražské konzervatoři, kde Roman studoval akordeon a Jan skladbu. Zpočátku byla jejich spolupráce prý trochu komplikovaná, ale práce se vyplatila, sehráli se, aniž by jejich hudba ztratila náboj. 

Oba jsou fanoušky minimalistického experimentální jazzu. Jejich vlastní tvorba je dramatickou fúzí elektronických zlámaných rytmů, jazzu a world music. Při svých koncertech, které bývají strhujícím zážitkem, pracují Zabelov Group s elektronickými nástroji, nejrůznějšími efekty, samply i živými bicími, akordeonem a hlasem. 

Dynamické duo se českému publiku představilo už před čtyřmi lety a stihlo vydat již dvě EP – 40 000 (2012) a Secret Session (2014), které nahráli živě v koncertní síni Pražské konzervatoře. Svůj singl Lék prezentovali letos v podobě videoklipu v hlavní roli s tanečnící Lolou Karpenka. V současné době pracují Roman a Jan na novém LP, které by mělo vyjít koncem letošního roku. 

Autor:   Mary C
Pořad: Czeching  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: poslední pondělí v měsíci v 22.00  
 

Nové články v rubrice

 • 26. srpna  2018 v 10:00     AudioVideo  rubrika: Kapely

  Hellwana

  Na české hudební scéně mnoho rapperek nepotkáte. Situace se naštěstí začala měnit. A právě Hellwana, objev roku 2017, je jednou z těch, které do českého rapu přináší nový pohled.

   
 • 26. srpna  2018 v 10:00     AudioVideo  rubrika: Kapely

  Jaro

  Kytarista a zpěvák Jaro Korbel je jedním z mála hitmakerů mladé generace písničkářů.

   
 • 26. srpna  2018 v 10:00     AudioVideo  rubrika: Kapely

  teepee

  Když si poslechnete snové vokály mladého páru, nepřekvapí vás, že jsou Mason a Tereza považováni za jeden z největších současných objevů nezávislé scény.

   

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas