Czeching

Vítězové Czechingu 2015 VR/NOBODY na pražské Radio Wave Live Session - Foto: Jiří Šeda

Vítězové Czechingu 2015 VR/NOBODY na pražské Radio Wave Live SessionFoto: Jiří Šeda

Czeching je hudebně exportní projekt, jehož prostřednictvím Český rozhlas podporuje nadějné progresivní kapely v jejich snaze prorazit na zahraniční pódia, ale především do evropského éteru a k posluchačům evropských rádií.

Czeching chápeme jako pomocnou ruku podanou domácí hudební scéně. Představuje současnou kritickou debatní platformu k tématu hudebního exportu a budování hudební kariéry na Radiu Wave ve formě pravidelné rubriky každý pátek po 17. hodině. A jednou ročně dává příležitost favoritům progresivní scény udělat prostřednictvím projektu krok k zahraničnímu publiku a posluchačům. Czeching svým vítězům umožňuje pořídit a vydat profesionální nahrávku, otevírá cestu do evropských rozhlasů a pomáhá jim dostat se na zahraniční koncertní pódia. 

Himalayan Dalai Lama na Radio Wave Live Session - Foto: Jiří Šeda

Jak to probíhá?  

Porota sestavená z českých a zahraničních expertů zvolí bodováním výherce ze šestice nominovaných nadějí české nemainstreamové hudební scény. Vítěz dostává možnost natočit na náklady Českého rozhlasu EP, které je poté vydáno na nosiči a následně nabídnuto do vysílání rádiím sdruženým v Evropské vysílací unii EBU. Svého favorita si ovšem volí i posluchači prostřednictvím hlasovací aplikace Vote For Your Favourite Czech Song na webových stránkách projektu. Ten získá propagační materiály na míru a možnost zahrát si v rámci akce Radia Wave. Hlavního vítěze daného ročníku Czeching vysílá Radio Wave na prestižní showcaseový festival Eurosonic Noorderslag v nizozemském Groningenu. 

Nominace do letošního ročníku budou odhaleny 24. srpna a všichni nominovaní vystoupí v rámci Czeching Showcase 27. září v garážích Českého rozhlasu, tam budou také vyhlášeni vítězové a vystoupí zahraniční host. Těšit se můžete i na rozšířené vzdělávací a diskuzní odpoledne s domácími i zahraničními odborníky, které bude probíhat v rozhlasovém studiu S1 a které podpořila Czech Music Office. Součástí akce bude například i možnost pro mladé kapely, producenty a producentky získat zpětnou vazbu od zkušenějších hudebníků a hudebních publicistů v rámci výzvy Recenze osobně, více se o ní, a celém programu Czeching Showcase, dozvíte na konci srpna z vysílání Radia Wave. 

Historie Czechingu  

2013 – realizovali jsme první, úspěšný, pilotní ročník projektu, ještě pod názvem Přestřelka Speciál (Shootout Special Edition). Odborná porota tehdy vyhlásila vítězem dívčí duo Never Sol, které následně zaznamenalo ohlasy z rádií v Rakousku, Dánsku, Německu, Slovensku, ve Francii a Švédsku.
2014 – projekt pokračoval svým druhým ročníkem pod novým a již stálým názvem Czeching. Zpětnou vazbu poprvé poskytli i zahraniční odborníci a součástí projektu se stalo i hlasování posluchačů. V tomto roce zvítězilo v bodování odborné poroty surfpunkové trio Wild Tides a v posluchačském hlasování shoegazeová naděje Manon Meurt.
2015 – ve třetím ročníku rozhoduje poprvé také 17členná mezinárodní odborná porota, složená z hudebních profesionálů z rádií 10 evropských zemí. V bodování této poroty zvítězila downtempová dvojice VR/NOBODY. Posluchače nejvíc zaujal elektronický producent Aid Kid. Oběma vítězům Czeching poskytl v následujících 6 měsících exportní podporu.
2016 – ve čtvrtém ročníku zvolila mezinárodní porota producentské duo
Himalayan Dalai Lama a favority posluchačů se stali ba:zel. Nominované kapely vystoupily a vítězové byli vyhlášeni v rámci akce Czeching Showcase

Kdo za tím vším stojí?  

Iva Jonášová (supervize a rozvoj projektu)
Marie Čtveráčková (vedení projektu a obsah) 

Tomáš Slavík (video, foto)
Ladislav Bruštík, Martina Pavloušková (web)
Karel Fisl (zvuk)
Jiří Šimek (hudební režie)
Jiří Jeřábek, Jakub Zeman (marketing)
Barbora Šímová (PR)
Viktor Heumann (překlady)
Jakub Sláma (produkce akce Czeching Showcase)  

Napište nám:
czeching@rozhlas.cz  

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace