Czeching

Hellwana, vítězka Czechingu 2018 - Foto: Barbora Linková

Hellwana, vítězka Czechingu 2018Foto: Barbora Linková

Czeching je hudebně exportní projekt, jehož prostřednictvím stanice Českého rozhlasu pro mladé Radio Wave podporuje nadějné progresivní kapely v jejich snaze prorazit na zahraniční pódia, ale především do evropského éteru a k posluchačům evropských rádií.

Czeching chápeme jako pomocnou ruku podanou domácí hudební scéně. Od roku 2013 dává každoročně Radio Wave příležitost favoritům progresivní scény udělat krok k zahraničnímu publiku a posluchačům. Czeching svým vítězům umožňuje pořídit a vydat profesionální nahrávku, natočit videoklip, zajišťuje jim mediální podporu, umožňuje představit se na největším evropském showcaseovém festivalu Eurosonic Noorderslag a otevírá jim cestu do evropských rozhlasů. 

Jak Czeching probíhá?  

Porota sestavená z českých a zahraničních expertů (z rozhlasových stanic pro mladé posluchače, např. BBC, Puls, Rai Radio 2, Radio France, FM4 atd.) zvolí bodováním vítěze z pětice nominovaných nadějí české alternativní popové hudební scény. Všem nominovaným kapelám poskytujeme mediální prezentaci (promo fotografie, videoprofily a audioprofily, rozhovory ve vysílání a na webu, videostream koncertů v rámci Radio Wave Live Session). 

Křest alba TOXIKOMANIA Zagami Jericho v klubu Grid - Foto: Jiří Šeda

Vítěz dostává možnost natočit na náklady Českého rozhlasu EP, které je poté vydáno na LP i digitálně a následně nabídnuto do vysílání rádiím sdruženým v Evropské vysílací unii EBU. Hlavního vítěze daného ročníku vysílá Radio Wave na prestižní showcaseový festival Eurosonic Noorderslag v nizozemském Groningenu. Od roku 2017 také na dva koncerty v rámci sítě Liveurope. 

Nominace do letošního ročníku budou zveřejněny na konci června a všichni nominovaní opět vystoupí v rámci eventu pro veřejnost Czeching Showcase, který se uskuteční 27. září v garážích Českého rozhlasu. Tam bude také vyhlášen vítěz ročníku a vystoupí zahraniční host. 

Radio Wave vysílá pravidelnou rubriku Czeching. Aktuální obsahy k probíhajícímu ročníku i příspěvky na téma export hudby a podpora české hudební scény jsou zveřejňovány na webu projektu rozhlas.cz/czeching

Czeching Showcase 

Od roku 2016 pořádá Radio Wave v rámci projektu Czeching eventový večer pro veřejnost Czeching Showcase, na němž vystupují všechny nominované kapely a muzikanti aktuálního ročníku projektu a v jehož závěru je vyhlášen vítěz, kterému Radio Wave poskytuje podporu v hudebním exportu během následujících šesti měsíců. 

V rámci Czeching Showcase probíhá odpolední vzdělávací program s panelovými diskuzemi na téma hledání hudebních talentů i exportu interpretů. Hosty byli zahraniční i lokální odborníci, jako například Jonas Vebner – ředitel berlínské pobočky norské hudebně exportní kanceláře Music Norway, slavná Djka a dramaturgyně BBC Mary Anne Hobbs, Jiří Moravčík – organizátor showcaseového festivalu a konference Czech Music Crossroads, Norbert Borzym z polského rádia pro mladé Czwórka a další. 

Czeching Showcase živě vysílá Radio Wave a živý videostream probíhá i na Facebooku. Kompletní zpracování obsahu z Czeching Showcaseu (audiozáznam, rozhovory, audioreportáž, videozáznam, videoreportáž, texty, fotoreportáž) je k dispozici na webové stránce projektu rozhlas.cz/czeching, výběr z obsahu na webové stránce Radia Wave wave.cz a na profilech stanice na sociálních sítích (Facebook, Twitter, Instagram, YouTube). Hudební nahrávky z Czeching Showcaseu jsou poskytnuty evropským rozhlasům sdruženým v síti EBU v rámci programu Mezinárodní hudební výměna. 

Podpora Czech Music Office pro projekt Czeching 

Od roku 2017 projekt Czeching spolupracuje s nově vzniklou českou exportní kanceláří Czech Music Office (CMO). V roce 2017 byla finančně prostřednictvím CMO podpořena akce Czeching Showcase, která měla v obou konaných ročnících (2016, 2017) velký úspěch u veřejnosti, kapel i odborníků a zcela naplnila kapacitu koncertního prostoru garáží Českého rozhlasu. 

Historie Czechingu  

2013 – byl realizován pilotní ročník projektu, ještě pod názvem Přestřelka Speciál (Shootout Special Edition). Odborná porota tehdy vyhlásila vítězem dívčí duo Never Sol, které následně zaznamenalo ohlasy z rádií v Rakousku, Dánsku, Německu, Slovensku, ve Francii a Švédsku.
2014 – projekt pokračoval svým druhým ročníkem pod novým a již stálým názvem Czeching. Zpětnou vazbu poprvé poskytli i zahraniční odborníci a součástí projektu se stalo i hlasování posluchačů. V tomto roce zvítězilo v bodování odborné poroty surfpunkové trio Wild Tides a v posluchačském hlasování shoegazeová naděje Manon Meurt.
2015 – ve třetím ročníku rozhoduje poprvé také 17členná mezinárodní odborná porota, složená z hudebních profesionálů z rádií 10 evropských zemí. V bodování této poroty zvítězila downtempová dvojice VR/NOBODY. Posluchače nejvíc zaujal elektronický producent Aid Kid. Oběma vítězům Czeching poskytl v následujících 6 měsících exportní podporu.
2016 – ve čtvrtém ročníku zvolila mezinárodní porota producentské duo Himalayan Dalai Lama a favority posluchačů se stali Ba:zel. Nominované kapely vystoupily a vítězové byli vyhlášeni v rámci akce Czeching Showcase.
2017 – vítězkou mezinárodní poroty se stala zpěvačka a producentka Zagami Jericho, která jako první dostala možnost natočit i videoklip. V posluchačském hlasování zvítězil Lazer Viking

Mezinárodní porota Czechingu 

Bethan Elfyn (Velká Británie – BBC)
Laurent Marceau (Švýcarsko – EBU)
Robert Meijerink (Nizozemsko – ESNS)
Stefan Trischler (Rakousko – FM4)
Christoph Lindemann (Německo – PULS)
Jan Sneum (Dánsko)
Wojciech Barczyński (Polsko – OFF Radio Kraków)
Daniel Baláž (Slovensko – Rádio_FM)
Átli Már Steinarsson (Island – RÚV)
Hervé Riesen (Francie – Radio France)
Matjaž Manček (Slovinsko – MENT, Kino Šiška)
Norbert Borzym (Polsko – Czwórka)
Attila Borscik (Maďarsko – MTVA)
Jernej Sobočan (Slovinsko – VAL 202)
Tsvetan Tsvetanov (Bulharsko – Radio Nacional de Bulgaria)
Lörinc Bubnó (Maďarsko – Radio Petöfi)
 

Napište nám:
czeching@rozhlas.cz  

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas