Jan Sneum (Dánsko)

Jan Sneum - Foto: Jan Sneum

Jan SneumFoto: Jan Sneum

Je skutečnou rozhlasovou legendou – ať už ve studiu za mikrofonem nebo v roli režiséra živých hudebních přenosů, prostředí rádia zná důvěrně už přes 40 let. Jako Doctor Demo objevil celou řadu lokálních hudebních nadějí.

Léta předsedal expertní skupině EuroSonic, která je součástí EBU. Sám se považuje víc za fanouška a hudebního nadšence než chladnokrevného profíka. V každém případě Janovy postřehy se opírají o léta prožitá v bezprostřední blízkosti mnoha kapel. 

Na co se mají připravit muzikanti pošilhávající po úspěchu v cizině? 

Snaha o průlom za hranice je takový nový začátek. Nejspíš budete znovu hrát před publikem, které o vás, vaší hudbě ani postavení doma nemá potuchy. Ukažte se… Oslovte publikum… Mějte na paměti, kde jste… (Přinejmenším)dělejte, že vás těší, že hrajete zrovna tady a teď. Na prvních zahraničních koncertech se vyvarujte přílišného experimentování. Spíš vsaďte na to, v čem jste dobří. Zařaďte osvědčené věci, i když by doma vyzněly ohraně – když pomohly získat příznivce doma, třeba budou fungovat i venku. Připravte se na kontakt s médii – třeba i jediným novinářem, kterému se líbilo, co slyšel. Zformulujte zajímavý příběh. Když máte na prodej merchandise, hned po koncertě ho sami nabídněte. Pravděpodobně se setkáte s odezvou místních posluchačů, které byste si měli vážit. Pokud rozesíláte newsletter, sbírejte přímo na místě kontakty… Člověk nikdy neví – třeba za čas přijedete zas a e-maily lokálních příznivců se vám budou hodit. 

Už jsi někdy něco vyhrál? A baví tě vlastně soutěžit? 

Ne. A zvlášť hudební soutěže právě nemusím. Jasně, okolnosti nás všechny někdy doženou k volbě – třeba když nakupuješ něco k večeři a jdeš pro ryby, maso nebo něco jiného. Ale jak chceš soutěžit v hudebním prostředí? Jako že je heavy metal lepší než garage? Ale možná jenom nejsem dost soutěživý typ… 

Zkoušel jsi to někdy s hudbou aktivně – ať už jako muzikant nebo DJ? 

Ne, nikdy jsem nebyl v kapele ani to nezkoušel sólo. Jako DJ (až na výjimky) jenom za mikrofonem v rádiu. Sorry. 

Související weby

Dánský rozhlas

Autor:   Mary C

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas