Karel Veselý

Karel Veselý - Foto: Ondřej Tylčer

Karel VeselýFoto: Ondřej Tylčer

Je ročník 1976, čtenáři ho znají jako renomovaného nezávislého hudebního publicistu. Vystudoval Filosofickou fakultu Masarykovy univerzity a od roku 2008 se živí převážně jako novinář na volné noze. Píše pro Aktuálně.cz, Nový Prostor či A2 a úzce spolupracuje s hudební redakcí Radia Wave.

V roce 2010 vydal knihu Hudba ohně a o rok později se podílel jako editor na knize Kmeny. Je taky spoluautorem sborníku Made in Japan (2014), což není náhoda, protože ve zkoušce z reálií Nipponu a kultury země vycházejícího slunce by zdatně obstál. Zvláštní znamení: zrychlený tep v obchodech s komiksy. S rodinou žije ve Znojmě. 

Co musí umět/udělat česká kapela, aby prorazila v zahraničí? 

Česká kapela by hlavně měla dělat muziku, kterou na Západě nemají, což je samozřejmě velice těžké. Nicméně ta míra originality by měla být určitě vysoká – nemá cenu vozit sovy do Athén. Kapela by měla být taky připravená na to, že bude muset hodně cestovat a hodně koncertovat venku, budovat si pomaličku publicitu a potkávat ty správné lidi, což není určitě práce na rok ani na dva, možná ani na tři nebo na čtyři. Je to o trpělivosti, určité zarputilosti a originalitě samozřejmě. 

Vyhrál jsi někdy nějakou soutěž a jsi soutěživý typ? 

Já mám možná v životě příliš smůlu – to říkám trošku s humorem. Nicméně si pamatuji, že jsem jednou, snad v osmé třídě vsadil sportku a vyhrál jsem 40 korun, což mi zhruba pokrylo cenu toho lístku. 

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas