Porota 4. července  2017 v 11:37  

Tomáš Kelar

Tomáš Kelar - Foto: archiv Tomáše Kelara

Tomáš KelarFoto: archiv Tomáše Kelara

Bubeník, producent a hudební dramaturg Tomáš Kelar se na začátku 80. let s rodinou odstěhoval do Velké Británie a jako jeden z mála českých hudebníků uspěl na zahraniční scéně. Jeho tehdejší velšská kapela Mountaineers podepsala smlouvu se slavným labelem Mute Records, který vydával Depeche Mode, Nicka Cavea, Erasure, Mobyho nebo Goldfrapp. Nyní Tomáš působí ve skupině Midi Lidi, ale spolupracoval například také na projektu Čoko Voko. Vede klub Kabinet Múz a je jeho hlavním dramaturgem.

Jak je na tom podle tebe česká scéna? Co by se tu mělo nebo dalo zlepšit?
Já si myslím, že roste docela zajímavě. Jen je tu malý trh a to určuje, jak je zorganizovaný, jaké jsou nabídka a možnosti. Když vememe Dánsko nebo Island, tak tam vidíme obrovské úspěchy a kdokoliv by si mohl říct, že tohle je realizovatelné i v České republice. Ale tam se po tom jde cíleně, a když se člověk podívá, kolik daní zaplatí Björk, tak se opravdu vyplatí podporovat export, protože hudba je jednoduchý vývozní artikl. Mohlo by to být i v České republice, ale to bychom museli na ten export mít více prostředků. Zatím je jich pár. Musí to být z více stran, aby mladí umělci měli možnost věřit tomu, že hudba a umění může být ta cesta.  

Protože máš srovnání se zahraničím, mohl bys poradit českým kapelám, co je důležité, když chtějí uspět za hranicemi?
Strašně důležité je pochopit trhy, na které člověk míří. Ono to může znít trochu jako „sell out“, vyprodávání duše nebo zaprodání, ale přes to se člověk musí dostat. Opravdu jsou to trhy, kam ty lidi míří a mají se tam nějakým způsobem dostat. Pokud ten trh chápou a jsou informovaní nebo ho zažili, tak je to daleko snazší. To je asi jediná rada, kterou mohu nabídnout. A čím víc kontaktů, tak tím samozřejmě lépe. V momentě, kdy se chcete dostat do zahraničí, je to něco jiného než u nás. Třeba fenomén instagramové hiphopové scény, kde si dnešní umělci dokáží velice rychle vytvořit hype, tak to je třeba jeden z prostředků a pak je třeba vybrat si ten, který je člověku blízký. 

kabinetmuz.cz 
midilidi.com  

Autor:   Mary C

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas