Devítky

 
AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

17. 11. 1989: Sametová cesta ke svobodě

David Hartmann  
17. listopad 1989 - Autor:Filip Rožánek
17. listopad 1989
Autor:   Filip Rožánek  

Před 20 lety padl komunistický režim. Železná opona byla stržena a občané Československé socialistické republiky se mohli konečně svobodně rozhodnout. Vláda jedné strany byla u konce. 

Sametovou revolucí se označuje období změn, které se odehrály v Československé socialistické republice na sklonku roku 1989. V průběhu období od 17. listopadu do 29. prosince se definitivně zhroutil komunistický režim. Hlavní důvody? Přes 40 let trvající Východní blok se rozpadl jako domeček z karet a nespokojenost obyvatel s ekonomickou situací v ČSSR se každý den stupňovala.

17. listopadu 1989 se sešli studenti pražských vysokých škol na Albertově v Praze, aby uctili památku studenta medicíny Jana Opletala (1915-1939), který byl v roce 1939 zavražděn nacisty během německé okupace. Zpočátku poklidné a státem povolené setkání se změnilo v protirežimní stávku. Začala se provolávat hesla jako: "Pro svobodnou republiku ve svobodné Evropě", "Svobodu!" nebo "Zrušte monopol KSČ".

V ulici Na Perštýně u obchodního domu Máj, kam demonstranti ve večerních hodinách dorazili, se situace vyhrotila. Muži v bílých helmách, s plexisklovými štíty a s pendreky znemožnili demonstrantům pokračovat v cestě. Nebylo kam uniknout. Ani postranními ulicemi. Studenti si proto sedli na zem a čekali, co se bude dít dál. Jednotky ministerstva vnitra nelítostně zasáhly. Přes pět set lidí bylo zraněno a řada občanů odvlečena do připravených autobusů nebo kanceláří Bezpečnosti.

"Asi nejhorší byl okamžik, kdy se lidi domluvili, že už to nemá význam a půjdeme domů - a v tu chvíli nebylo kudy. Ještě pět minut před akcí se volalo ,Nechceme další Čínu´ a ,My chceme domů´. Marnost," popsal tehdejší večer na Národní třídě student 6. ročníku Fakulty všeobecného lékařství UK Alfréd Tutko.

 
Salon čas 17.11.2008 - Sametová revoluce
 

Brutální zásah Veřejné bezpečnosti proti mladým lidem vyburcoval celou společnost, která se definitivně rozhodla říci ne totalitnímu režimu. V den padesátého výročí, kdy byly uzavřeny všechny československé vysoké školy Hitlerem, začala "sametová revoluce" (na Slovensku "něžná"). Ta odstartovala rozsáhlé změny v politickém a hospodářském uspořádání Československa a vývoj po těchto událostech dostal rychlý spád.

24. listopadu odstoupilo dosavadní vedení komunistické strany. 7. prosince rezignovala federální vláda a 10. prosince přijal poslední komunistický prezident Gustav Husák (1913-1991) slib nové vlády a sám abdikoval. Komunisté byli poprvé od roku 1948 v menšině. 29. prosince se stal prezidentem spisovatel a disident Václav Havel (1935) a volby konané v roce 1990 s drtivou převahou v Čechách vyhrálo Občanské fórum (51 %) a na Slovensku Verejnosť proti násiliu (36 %). Komunistická strana byla na kolenou, získala pouze 13 procent hlasů. Dveře ke svobodě byly otevřené.

Kde se dozvíte víc?
Sametová revoluce
Sametová revoluce ...nebo velký podvod?


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Devítky
v rubrice: Sametová revoluce

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas