Digitál13. prosince  2017 v 08:00  

Den D je tu! Norsko se prakticky definitivně rozloučí s analogovým VKV rozhlasem

Analogová rádia v Norsku brzo doslouží. - Foto:  MCRTLife, CC0 Public domain

Analogová rádia v Norsku brzo doslouží.Foto:  MCRTLife, CC0 Public domain

Vypnutí VKV se týká tentokrát oblastí Troms a Finmark, kde žije necelého čtvrt milionu obyvatel. Analogový rozhlas se zde plně odmlčí až v roce 2021.

Norsko dospělo k pomyslnému Dnu D. V tamní poslední oblasti, jak ji určil plán přechodu, bude dnes v 11 hodin 11 minut a 11 sekund ukončeno analogové vysílání v pásmu VKV. Nepůjde ovšem o definitivní switch-off, jak bývá někdy mylně prezentováno. V tento čas bude vypnuty analogový signál veřejnoprávních stanic a celoplošných komerčních rádií. Naopak nadále budou pokračovat na VKV některé menší programy a regionální vysílatelé. 

Vypnutí VKV se týká tentokrát oblastí Troms a Finmark, kde žije necelého čtvrt milionu obyvatel. Přehled stanic, které dnes vypnou své analogové vysílače, je možné najít na oficiálním informačním webu Radio.no. Jedná se konkrétně o NRK, Radio Norway nebo P4. Naopak až do konce roku 2021 bude v této oblasti možné z VKV vysílačů naladit například Energy Tromsø, Radio Tromsø, Radio Nord nebo Radio DSF. První vysílače v pásmu velmi krátkých vln se vypnuly v Norsku letos 11. ledna. Norsko bylo vůbec první zemí na světě, která se k tomuto odvážnému kroku odhodlala. 

Nové články v rubrice

Sledujeme

Sledujte nás

Zajímavé odkazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace