Digitál15. března  2016 v 15:39  

Evropští vysílatelé tlačí digitální rozhlas přes novou alianci, podpořil ji i Český rozhlas

DAB přijímač TechniSat DigitRadio 110 IR - Foto: TechniSat Digital GmbH

DAB přijímač TechniSat DigitRadio 110 IRFoto: TechniSat Digital GmbH

Členové Aliance dali při jednání najevo svůj záměr využívat technologii DAB jako hlavní distribuční kanál pro šíření rozhlasového vysílání.

Vznik Aliance na podporu digitálního vysílání EDRA (The European Digital Radio Alliance) přinesl aktuální ročník mezinárodní konference Radiodays Europe, která včera a dnes probíhala v Paříži. Jejím cílem je být jednotnou platformou, která hovoří srozumitelným jazykem jak směrem k výrobcům elektroniky či automobilů, tak i směrem k vládním a regulačním orgánům. U zrodu orgánu byl i Český rozhlas, který digitalizaci rozhlasového vysílání dlouhodobě podporuje a upozorňuje i na jeho výhody. Začátek diskuze o digitalizaci v Evropě zahájí předsedkyně s řídícím výborem v následujících týdnech. 

„Český rozhlas dlouhodobě digitalizaci podporuje. DAB je jednou z platforem šíření rozhlasového vysílání a jeho rozvoj patří mezi naše priority. Očekáváme, že EDRA splní svůj účel a bude v celoevropském měřítku plnit roli vyjednávací i osvětovou jak směrem k business prostředí, tak i v oblasti legislativy. Proto jsme vznik aliance podpořili,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. Předsedkyní EDRA byla zvolena Helen Boaden, ředitelka BBC Radio. V řídícím výboru zasedl zástupce Bauer Group Media Steve Parkinson, zástupce Bavorského rozhlasu Helwin Lesch, ředitel Norského rozhlasu Marius Lillelien a ředitel belgického RTBF Francis Goffin. 

Členové Aliance dali při jednání najevo svůj záměr využívat technologii DAB jako hlavní distribuční kanál pro šíření rozhlasového vysílání v oblastech své působnosti, tedy na území přibližně deseti států. Ambicí je učinit z platformy DAB pro posluchače „přirozenou volbu“, rozšířit digitální vysílání napříč Evropou. Nezbytné je, aby výrobci digitální rádia nabízeli za přijatelnou cenu jako alternativu k analogovému vysílání, a to především u v případě automobilů. Český rozhlas jde digitalizaci dlouhodobě naproti a je na ni připraven. V loňském roce představil svoji koncepci rozvoje rozhlasového digitálního vysílání. V srpnu 2015 pak ČRo spustil experimentální, ale plnohodnotné vysílání digitálního multiplexu DAB Praha ze žižkovského vysílače. 

Autor:  Lukáš Polák

Nové články v rubrice

Sledujeme

Sledujte nás

Zajímavé odkazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace