Digitál7. prosince  2017 v 08:00  

Lotyšsko chce nahradit DAB+ sítěmi 5G a rychlým internetovým připojením

Katedrála v Rize, hlavním městě Lotyšska. - Foto:  David Con Fran,  CC BY-SA 3.0

Katedrála v Rize, hlavním městě Lotyšska.Foto:  David Con Fran, CC BY-SA 3.0

„Již v tuto chvíli disponujeme technologiemi, které umožní přinést mnoho typů audio kanálů, obsahových produktů a rozhlasových stanic,“ zdůvodňují tento krok zainteresované strany.

Na první pohled k velmi překvapivému rozhodnutí dospělo Lotyšsko. Národní rada pro elektronická média (NEPLP), pod kterou spadá také problematika digitalizace rozhlasu, na svém webu informovala, že země nebude pokračovat v testech technologie DAB+. Zainteresované strany včetně veřejnoprávního rozhlasu vidí budoucnost v pokrytí rychlým internetem, a to rovnou sítích 5G. Lotyšsko je s pokrytím rychlým internetem na vysoké úrovni. 

„Cílevědomě se připravujeme na příchod mobilní technologie 5G a poskytování širokopásmového připojení. Již v tuto chvíli disponujeme technologiemi, které umožní přinést mnoho typů audio kanálů, obsahových produktů a rozhlasových stanic, zatímco technologie DAB+ by vyžadovala velké investice v řádu milionů eur z peněz daňových poplatníků a nákladnou výměnu přijímačů u posluchačů,“ konstatovala NEPLP. I přes toto pro kritiky digitálního rozhlasu pesimistické vyjádření si je třeba uvědomit, že například situace v České republice je oproti Lotyšsku zcela jiná. DAB+ navíc u nás může řešit i další obrovský problém, kterým je přeplněnost VKV pásma. Technologie je podporována napříč celou vysílací unií EBU. 

Nové články v rubrice

Sledujeme

Sledujte nás

Zajímavé odkazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace