Digitál29. března  2016 v 10:03  

Radio Klassik ve vídeňském DAB multiplexu s vyšším datovým tokem

Radio Klassik se orientuje na vážnou hudbu - Foto: Fotobanka Pixabay

Radio Klassik se orientuje na vážnou hudbuFoto: Fotobanka Pixabay

V současné době funguje digitální vysílání v Rakousku pouze na experimentální bázi. Země se dlouhodobě potýká s nezájmem o technologii u velkých hráčů.

Rozhlasová stanice Radio Klassik začala vysílat ve vídeňském digitálním rozhlasovém multiplexu s vyšším datovým tokem. Zatímco doposud to bylo 72 kbps v normě DAB+ se zvukem HE-AAC, nově je to 80 kbps. Radio Klassi je jednou z patnácti stanic, která je ve vídeňském multiplexu šířena. Digitální síť funguje experimentálně ze dvou vysílačů – DC Tower a Liesing – o výkonu 6,3 kW, respektive 10 kW. Použita je vertikální polarizace. Multiplex má zásah do části České republiky (Morava) a také na Slovensko (Bratislava a okolí). 

V současné době funguje digitální vysílání v Rakousku pouze na experimentální bázi. Země se dlouhodobě potýká s nezájmem o technologii u velkých hráčů. Týká se to nejen komerční skupiny Kronehit, ale i veřejnoprávního rozhlasu ORF. Ten se zkušební fáze ve Vídni neúčastní a před několika dny se ústy svého zástupce nechal slyšet, že pokud nebude moci rozvíjet své služby po ostrém startu DAB+, ztrácí pro něho tato digitální distribuce význam. Regulátor KommAustria v uplynulých týdnech zjišťoval, jaký je zájem vysílatelů o technologii a podle toho bude konat další kroky. Ostrý provoz DAB+ by mohl začít v roce 2018. 

Autor:  Lukáš Polák

Nové články v rubrice

Sledujeme

Sledujte nás

Zajímavé odkazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace