Digitál9. února  2016 v 16:00  

Technické řešení nasazené operátorem Teleko může přilákat k DAB rozhlasu i menší rádia

Ilustrační fotka vysílače - Foto:  České Radiokomunikace

Ilustrační fotka vysílačeFoto:  České Radiokomunikace

Technologii je možné přenést prakticky do jakékoliv lokality a vytvořit zde vysílač operátora s minimálními náklady.

Takzvaný „DAB cloud multiplex", tedy technické řešení, které nasadil do své digitální sítě příbramský operátor TELEKO, může podle jeho zástupce Tomáše Řapka přilákat k technologii digitálního rádia i menší rozhlasové stanice. Proč? Jde o to, že operátor vůbec nedisponuje samotným vysílacím hardwarem. K němu se připojuje vzdáleně. Odbavování se emuluje virtuálně na serveru, který může být kdekoliv ve světě. 

V Příbrami, kde TELEKO sídlí, je pouze malý počítač, krabička označovaná jako Paneda Connector využívající malý počítač Raspberry Pi, který může být umístěna i za firewallem. 

Tento konektor, který zajišťuje příjem DAB streamu z cloudu je možné přenést prakticky do jakékoliv lokality a vytvořit zde vysílač operátora. Jako zdroj signálu pro kódování v cloudu se mohou použít například IP streamy, které poskytne vysílatel dané stanice. Malí broadcasteři (vysílatelé, pozn. red.) si mohou tuto emulaci udělat na kterémkoliv serveru a s Connectorem se připojí k vysílači. Celý proces distribuce signálu je tak velmi zjednodušen. Řapek označil technologii za velmi pokrokovou. Vysílatelé mohou digitální rozhlasovou distribuci „postavit” jen za tisíce korun. Technologie funguje i v rámci jednofrekvenční sítě, kterou TELEKO používá u vysílačů Praha a Příbram. 

Autor:  Lukáš Polák

Nové články v rubrice

Sledujeme

Sledujte nás

Zajímavé odkazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace