InfoAktualizace 27.02.2013  

Poslouchejte stanice Českého rozhlasu digitálně

Digitální radiopřijímač - Foto: Khalil Baalbaki

Digitální radiopřijímačFoto: Khalil Baalbaki

Existuje sedm způsobů, jak poslouchat vysílání Českého rozhlasu v digitální podobě. Vyberte si, kterému dáváte přednost. Naladíte nás doma i na cestách.

1) Digitální televizní síť (DVB-T) 

Po celé republice naladíte naše stanice v digitální síti České televize (tzv. veřejnoprávní multiplex). Potřebujete k tomu televizní set-top-box nebo digitální televizor, ale můžete si pořídit také televizní kartu do svého počítače nebo notebooku. Pak už stačí jen spustit automatické ladění a přepnout z televizních kanálů na rozhlasové stanice. U některých televizorů jsou rozhlasové stanice zařazeny hned za televizní programy, u jiných je na dálkovém ovladači tlačítko se symbolem noty nebo přepínač TV/Radio. 

Pokud nechcete mít zapnutý televizor jen kvůli poslouchání rádia, můžete propojit set-top-box s dalším audiozařízením (zesilovač, minivěž, hi-fi receiver) pomocí zvukového kabelu. Na tomto zařízení pak vyberete jako zdroj signálu externí vstup a stanice přepínáte na set-top-boxu. 

Vysílání našich stanic není zakódované a součástí signálu je program na týden dopředu. 

Stanice Českého rozhlasu v DVB-T (stav platný od 1. března 2013): ČRo Radiožurnál, ČRo Dvojka, ČRo Vltava, ČRo Jazz (00.00-16.00), ČRo Plus (16.00-24.00), ČRo D-dur, ČRo Radio Wave, ČRo Rádio Junior 

2) Mobilní telefony a tablety 

Pohled na detail živého vysílání stanice na 7 palcovém tabletu - Foto: Martin Prokeš

Pohled na detail živého vysílání stanice na 7 palcovém tabletuFoto: Martin Prokeš

Kompletní nabídku stanic můžete kdykoliv a kdekoliv poslouchat přes svůj mobilní telefon nebo tablet. Buď použijte naše aplikace pro Android, iPhone a Windows Phone 7.5+, nebo v internetovém prohlížeči na mobilu otevřete stránku m.rozhlas.cz a pod odkazem Poslech spusťte živé vysílání. Kompletní informace o našich mobilních aplikacích i s odkazy naleznete na našem webu Nápověda

Upozorňujeme, že poslouchání stanic tímto způsobem na mobilním telefonu využívá datové přenosy (internetové připojení). Ujistěte se, prosím, že máte u svého operátora aktivovaný datový paušál, nebo že jste připojeni na bezdrátovou síť wi-fi, abyste předešli vysokému měsíčnímu účtu. 

3) Satelit 

Satelitní anténa - Foto: SES Astra

Satelitní anténaFoto: SES Astra

Stanice Českého rozhlasu vysílají zdarma na satelitu Astra 3A, pozice 23,5° východně. Signál je dostupný na celém území státu a není zakódovaný. 

V satelitní nabídce jsou zařazeny tyto programy: ČRo Radiožurnál, ČRo Dvojka, ČRo Vltava, ČRo Jazz (00.00-16.00)/ČRo Plus (16.00-24.00), ČRo D-dur, ČRo Radio Wave, ČRo Rádio Junior, ČRo Radio Praha (vysílání do zahraničí) a ČRo Region, Středočeský kraj (satelit v tomto případě slouží jako distribuční trasa signálu, proto na satelitu nejsou všechny regionální stanice). 

4) Kabelové televize a společné televizní antény 

V kabelových televizích po celé České republice jsou většinou šířeny všechny hlavní programy Českého rozhlasu. Konkrétní pokrytí a seznam nabízených rozhlasových stanic vám sdělí příslušná společnost, která ve vašem městě nebo ulici působí. Seznam poskytovatelů kabelové televize najdete na stránkách Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. 

5) Televize přes pevnou telefonní linku (IPTV) 

Domácnosti s pevnou telefonní linkou si ji mohou nechat předělat tak, že kromě telefonování umožní surfování po internetu a sledování televizních programů. V takovém případě se zásuvka telefonu propojí se set-top-boxem, dodaným poskytovatelem služby, a set-top-box posléze s televizorem. 

Rozhlasové kanály se pak vyvolávají přes menu na obrazovce televizoru. Jejich nabídka je shodná s digitálním televizním vysíláním. 

Televizi přes telefonní linku už v České republice nabízí více firem, a to jak místní provozovatelé, tak celostátní společnosti (např. Telefónica O2, RIO Media a další). 

6) Internet a prohlížeče 

Všechny stanice Českého rozhlasu můžete samozřejmě poslouchat přes webové stránky se živým vysíláním. Buď použijte náš přehrávač, který se nemusí instalovat, nebo si pusťte některý z přímých streamů. Naše internetové vysílání by mělo bez problému fungovat ve všech operačních systémech. 

Používáte-li internetový prohlížeč Google Chrome, můžete si do něj přidat doplněk, díky kterému živé vysílání Českého rozhlasu spustíte přes tlačítko vedle adresního řádku. 

7) Digitální rozhlas (DAB/DAB+)
Pokrytí České republiky signálem digitálního rozhlasu (modře síť firmy Teleko, zeleně síť firmy RTI CZ) - Foto:  Teleko s.r.o

Pokrytí České republiky signálem digitálního rozhlasu (modře síť firmy Teleko, zeleně síť firmy RTI CZ)Foto:  Teleko s.r.o

Signál digitálního rozhlasového vysílání naladí až 50 % obyvatel České republiky (stav v březnu 2013). Pokrytí se bude v dalších měsících ještě rozšiřovat. Programy Českého rozhlasu vysílají v síti společnosti Teleko, která je na mapce zakreslena modře. V nabídce jsou tyto stanice: ČRo Radiožurnál, ČRo Dvojka, ČRo Vltava, ČRo Jazz (00.00-16.00)/ČRo Plus (16.00-24.00), ČRo D-dur, ČRo Radio Wave, ČRo Rádio Junior

Digitální i analogové vysílání rozhlasu mohou fungovat vedle sebe a na digitálních přijímačích naladíte také běžné FM stanice. V České republice začalo řádné digitální rozhlasové vysílání 1. dubna 2011. Toto vysílání naladíte pouze na přijímačích, které podporují DAB/DAB+ v L-bandu, ne na běžných rádiích. Musíte si tedy pořídit nové rádio. Vhodné přijímače koupíte například v prodejně Radioservisu v budově Českého rozhlasu (Vinohradská 12, Praha) a lze je objednat také přes internet u provozovatele digitálního vysílání, společnosti Teleko, či v dalších internetových obchodech. 

Nové články v rubrice

Sledujeme

Sledujte nás

Zajímavé odkazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace