Infoaktualizováno 26. 11. 2017  

Poslouchejte stanice Českého rozhlasu digitálně

Existuje sedm způsobů, jak poslouchat vysílání Českého rozhlasu v digitální podobě. Vyberte si, kterému dáváte přednost. Naladíte nás doma i na cestách.

1) Pozemní digitální rozhlas (DAB+) 

Orientační mapa pokrytí DAB+ signálem pro regiony Praha, Beroun, Plzeň, Brno a Ostrava. Odkaz na verzi ve vysokém rozlišení najdete v levém odstavci. Velikost mapy je 2 MB. - Foto:  České Radiokomunikace

Orientační mapa pokrytí DAB+ signálem pro regiony Praha, Beroun, Plzeň, Brno a Ostrava. Odkaz na verzi ve vysokém rozlišení najdete v levém odstavci. Velikost mapy je 2 MB.Foto:  České Radiokomunikace

Signál digitálního vysílání Českého rozhlasu naladí od 30. listopadu 2017 až 40 % obyvatel České republiky ve městech Praha, Beroun, Plzeň, Brno, Ostrava a jejich širokém okolí. Bližší informace přináší následující článek, detailní mapu orientačního pokrytí uvnitř budov zobrazíte zde (velikost 2 MB). 

Jde o novější verzi původní technologie DAB, která umožňuje v multiplexu šířit více programů nebo multimediální data, například slideshow. 

V digitální síti je možné tedy u programů přidat i obrázky ze studia, foto moderátorů, obaly alb a podobně. 

DAB+ rozhlas se stejně jako jeho předchůdce DAB vysílá ve dvou kmitočtových pásmech – tzv. III pásmu (VHF, 174-230 MHz) a tzv. L-pásmu (L-Band, 1.4 GHz). Multiplex ČRo DAB+ v Praze, Brně, Ostravě, Plzni a Berouně však naladíte pouze ve III. pásmu. 

Digitální i analogové vysílání rozhlasu mohou fungovat vedle sebe a na digitálních přijímačích naladíte také běžné FM stanice. Toto vysílání naladíte pouze na přijímačích, které podporují DAB+, ne na běžných rádiích. Musíte si tedy pořídit nové rádio. Vhodné přijímače koupíte například v prodejně Radioservisu v budově Českého rozhlasu (Vinohradská 12, Praha), či v řadě kamenných, případně internetových obchodech. Kromě Českého rozhlasu provozují digitální rozhlasové vysílání i České Radiokomunikace (Praha, kanál 10D) a operátoři RTI cz a Teleko. Další informace o DAB+ vysílání naleznete na portálu www.digitalniradio.cz

2) Digitální televizní síť (DVB-T) 

Po celé republice naladíte naše stanice v digitální síti České televize (tzv. veřejnoprávní multiplex). Potřebujete k tomu televizní set-top-box nebo digitální televizor, ale můžete si pořídit také televizní kartu do svého počítače nebo notebooku. Pak už stačí jen spustit automatické ladění a přepnout z televizních kanálů na rozhlasové stanice. U některých televizorů jsou rozhlasové stanice zařazeny hned za televizní programy, u jiných je na dálkovém ovladači tlačítko se symbolem noty nebo přepínač TV/Radio. 

Pokud nechcete mít zapnutý televizor jen kvůli poslouchání rádia, můžete propojit set-top-box s dalším audiozařízením (zesilovač, minivěž, hi-fi receiver) pomocí zvukového kabelu. Na tomto zařízení pak vyberete jako zdroj signálu externí vstup a stanice přepínáte na set-top-boxu. 

Vysílání našich stanic není zakódované a součástí signálu je program na týden dopředu. 

Stanice Českého rozhlasu v DVB-T: ČRo Radiožurnál, ČRo Dvojka, ČRo Vltava, ČRo Jazz, ČRo Plus, ČRo D-dur, ČRo Radio Wave a ČRo Rádio Junior 

3) Mobilní telefony a tablety 

Pohled na detail živého vysílání stanice na 7 palcovém tabletu - Foto: Martin Prokeš

Pohled na detail živého vysílání stanice na 7 palcovém tabletuFoto: Martin Prokeš

Kompletní nabídku stanic můžete kdykoliv a kdekoliv poslouchat přes svůj mobilní telefon nebo tablet. Buď použijte naše aplikace pro Android, iPhone a Windows 10 Mobile, Windows Phone 8.1 nebo Windows Phone 8, případně v internetovém prohlížeči na mobilu otevřete stránku m.rozhlas.cz a pod odkazem Poslech spusťte živé vysílání. 

Upozorňujeme, že poslouchání stanic tímto způsobem na mobilním telefonu využívá datové přenosy (internetové připojení). Ujistěte se, prosím, že máte u svého operátora aktivovaný datový paušál, nebo že jste připojeni na bezdrátovou síť wi-fi, abyste předešli vysokému měsíčnímu účtu. 

4) Satelit 

Satelitní anténa - Foto: SES Astra

Satelitní anténaFoto: SES Astra

Stanice Českého rozhlasu vysílají zdarma na satelitu Astra 3B, pozice 23,5 stupně východně. Signál je dostupný téměř na celém území Evropy a není zakódovaný. 

V satelitní nabídce jsou zařazeny tyto programy: ČRo Radiožurnál, ČRo Dvojka, ČRo Vltava, ČRo Jazz, ČRo Plus, ČRo D-dur, ČRo Radio Wave, ČRo Rádio Junior, ČRo Radio Praha (vysílání do zahraničí) a ČRo Regina DAB Praha

5) Kabelové televize a společné televizní antény 

V kabelových televizích po celé České republice jsou většinou šířeny všechny hlavní programy Českého rozhlasu. Konkrétní pokrytí a seznam nabízených rozhlasových stanic vám sdělí příslušná společnost, která ve vašem městě nebo ulici působí. Seznam poskytovatelů kabelové televize najdete na stránkách Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. 

6) Televize přes internetový protokol (IPTV) 

Domácnosti s pevnou telefonní linkou si ji mohou nechat předělat tak, že kromě telefonování umožní surfování po internetu a sledování televizních programů. V takovém případě se zásuvka telefonu propojí se set-top-boxem, dodaným poskytovatelem služby, a set-top-box posléze s televizorem. Některé společnosti také nabízí pro IP televizi speciální zásuvky, které jsou napojeny na optické kabely. Takové firmy jsou pak schopné svým klientům poskytnout vysoké rychlosti internetového připojení a do budoucna například také vysílání Ultra HD. Jedná se většinou o nové zástavby. 

Rozhlasové kanály se pak vyvolávají přes menu na obrazovce televizoru. Jejich nabídka je shodná s digitálním televizním vysíláním. 

Televizi přes telefonní/optickou linku už v České republice nabízí více firem, a to jak místní provozovatelé, tak celostátní společnosti (např. O2 Czech Republic, Smart Comp., RIO Media a další). 

7) Internet a prohlížeče 

Všechny stanice Českého rozhlasu můžete samozřejmě poslouchat přes webové stránky se živým vysíláním. Buď použijte náš přehrávač, který se nemusí instalovat, nebo si pusťte některý z přímých streamů. Naše internetové vysílání by mělo bez problému fungovat ve všech operačních systémech. 

Používáte-li internetový prohlížeč Google Chrome, můžete si do něj přidat doplněk, díky kterému živé vysílání Českého rozhlasu spustíte přes tlačítko vedle adresního řádku. 

Nové články v rubrice

Sledujeme

Sledujte nás

Zajímavé odkazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace