Aktualizace 27.02.2013  rubrika: Info

Poslouchejte stanice Českého rozhlasu digitálně

Digitální radiopřijímač - Foto: Khalil Baalbaki

Digitální radiopřijímačFoto: Khalil Baalbaki

Existuje sedm způsobů, jak poslouchat vysílání Českého rozhlasu v digitální podobě. Vyberte si, kterému dáváte přednost. Naladíte nás doma i na cestách.

1) Digitální televizní síť (DVB-T) 

Po celé republice naladíte naše stanice v digitální síti České televize (tzv. veřejnoprávní multiplex). Potřebujete k tomu televizní set-top-box nebo digitální televizor, ale můžete si pořídit také televizní kartu do svého počítače nebo notebooku. Pak už stačí jen spustit automatické ladění a přepnout z televizních kanálů na rozhlasové stanice. U některých televizorů jsou rozhlasové stanice zařazeny hned za televizní programy, u jiných je na dálkovém ovladači tlačítko se symbolem noty nebo přepínač TV/Radio. 

Pokud nechcete mít zapnutý televizor jen kvůli poslouchání rádia, můžete propojit set-top-box s dalším audiozařízením (zesilovač, minivěž, hi-fi receiver) pomocí zvukového kabelu. Na tomto zařízení pak vyberete jako zdroj signálu externí vstup a stanice přepínáte na set-top-boxu. 

Vysílání našich stanic není zakódované a součástí signálu je program na týden dopředu. 

Stanice Českého rozhlasu v DVB-T (stav platný od 1. března 2013): ČRo Radiožurnál, ČRo Dvojka, ČRo Vltava, ČRo Jazz (00.00-16.00), ČRo Plus (16.00-24.00), ČRo D-dur, ČRo Radio Wave, ČRo Rádio Junior 

2) Mobilní telefony a tablety 

Pohled na detail živého vysílání stanice na 7 palcovém tabletu - Foto: Martin Prokeš

Pohled na detail živého vysílání stanice na 7 palcovém tabletuFoto: Martin Prokeš

Kompletní nabídku stanic můžete kdykoliv a kdekoliv poslouchat přes svůj mobilní telefon nebo tablet. Buď použijte naše aplikace pro Android, iPhone a Windows Phone 7.5+, nebo v internetovém prohlížeči na mobilu otevřete stránku m.rozhlas.cz a pod odkazem Poslech spusťte živé vysílání. Kompletní informace o našich mobilních aplikacích i s odkazy naleznete na našem webu Nápověda

Upozorňujeme, že poslouchání stanic tímto způsobem na mobilním telefonu využívá datové přenosy (internetové připojení). Ujistěte se, prosím, že máte u svého operátora aktivovaný datový paušál, nebo že jste připojeni na bezdrátovou síť wi-fi, abyste předešli vysokému měsíčnímu účtu. 

3) Satelit 

Satelitní anténa - Foto: SES Astra

Satelitní anténaFoto: SES Astra

Stanice Českého rozhlasu vysílají zdarma na satelitu Astra 3A, pozice 23,5° východně. Signál je dostupný na celém území státu a není zakódovaný. 

V satelitní nabídce jsou zařazeny tyto programy: ČRo Radiožurnál, ČRo Dvojka, ČRo Vltava, ČRo Jazz (00.00-16.00)/ČRo Plus (16.00-24.00), ČRo D-dur, ČRo Radio Wave, ČRo Rádio Junior, ČRo Radio Praha (vysílání do zahraničí) a ČRo Region, Středočeský kraj (satelit v tomto případě slouží jako distribuční trasa signálu, proto na satelitu nejsou všechny regionální stanice). 

4) Kabelové televize a společné televizní antény 

V kabelových televizích po celé České republice jsou většinou šířeny všechny hlavní programy Českého rozhlasu. Konkrétní pokrytí a seznam nabízených rozhlasových stanic vám sdělí příslušná společnost, která ve vašem městě nebo ulici působí. Seznam poskytovatelů kabelové televize najdete na stránkách Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. 

5) Televize přes pevnou telefonní linku (IPTV) 

Domácnosti s pevnou telefonní linkou si ji mohou nechat předělat tak, že kromě telefonování umožní surfování po internetu a sledování televizních programů. V takovém případě se zásuvka telefonu propojí se set-top-boxem, dodaným poskytovatelem služby, a set-top-box posléze s televizorem. 

Rozhlasové kanály se pak vyvolávají přes menu na obrazovce televizoru. Jejich nabídka je shodná s digitálním televizním vysíláním. 

Televizi přes telefonní linku už v České republice nabízí více firem, a to jak místní provozovatelé, tak celostátní společnosti (např. Telefónica O2, RIO Media a další). 

6) Internet a prohlížeče 

Všechny stanice Českého rozhlasu můžete samozřejmě poslouchat přes webové stránky se živým vysíláním. Buď použijte náš přehrávač, který se nemusí instalovat, nebo si pusťte některý z přímých streamů. Naše internetové vysílání by mělo bez problému fungovat ve všech operačních systémech. 

Používáte-li internetový prohlížeč Google Chrome, můžete si do něj přidat doplněk, díky kterému živé vysílání Českého rozhlasu spustíte přes tlačítko vedle adresního řádku. 

7) Digitální rozhlas (DAB/DAB+)
Pokrytí České republiky signálem digitálního rozhlasu (modře síť firmy Teleko, zeleně síť firmy RTI CZ) - Foto:  Teleko s.r.o

Pokrytí České republiky signálem digitálního rozhlasu (modře síť firmy Teleko, zeleně síť firmy RTI CZ)Foto:  Teleko s.r.o

Signál digitálního rozhlasového vysílání naladí až 50 % obyvatel České republiky (stav v březnu 2013). Pokrytí se bude v dalších měsících ještě rozšiřovat. Programy Českého rozhlasu vysílají v síti společnosti Teleko, která je na mapce zakreslena modře. V nabídce jsou tyto stanice: ČRo Radiožurnál, ČRo Dvojka, ČRo Vltava, ČRo Jazz (00.00-16.00)/ČRo Plus (16.00-24.00), ČRo D-dur, ČRo Radio Wave, ČRo Rádio Junior

Digitální i analogové vysílání rozhlasu mohou fungovat vedle sebe a na digitálních přijímačích naladíte také běžné FM stanice. V České republice začalo řádné digitální rozhlasové vysílání 1. dubna 2011. Toto vysílání naladíte pouze na přijímačích, které podporují DAB/DAB+ v L-bandu, ne na běžných rádiích. Musíte si tedy pořídit nové rádio. Vhodné přijímače koupíte například v prodejně Radioservisu v budově Českého rozhlasu (Vinohradská 12, Praha) a lze je objednat také přes internet u provozovatele digitálního vysílání, společnosti Teleko, či v dalších internetových obchodech. 

 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas