Chystaná česká hra z prostředí husitů má mezinárodní ohlas

Nová husitská hra ze studia Warhorse - Foto: Warhorse Studios

Nová husitská hra ze studia WarhorseFoto: Warhorse Studios

Novou českou historickou videohru s nadějemi vyhlížejí hráči nejen u nás, ale také ve světě. K povzbuzení jejich zájmu přitom stačilo jediné video.

Husitská tématika neplatí za častý materiál drahých filmových či videoherních adaptací. K jejímu přesnému převedení by byl totiž potřeba takový rozpočet, jaký by se kvůli výhradně českému tématu zaplatil jen s obtížemi. Ostatně v kinematografii dodnes platí za jediný větší pokus propagandistická „husitská trilogie“ režiséra Otakara Vávry, jejíž vznik je dnes jen stěží představitelný. 

Husitům se však chce věnovat alespoň chystaná česká hra, vyvíjená nedávno založeným studiem Warhorse. Jeho předními členy jsou Daniel Vávra či Martin Klíma, vývojáři zodpovědní za české herní pecky světové úrovně (Mafia, UFO: Aftermath). 

Uniklá prezentace 

Informací o hře je zatím pomálu – známé není ani oficiální jméno. Skutečnost, že se má jednat o titul ze žánru her na hrdiny (RPG) používající vysoce kvalitní grafický motor CryEngine 3 (rozpohyboval vizuálně opulentní střílečku Crysis 2), však stačí k nadšeným dojmům i ze zahraničí. 

Skvěle to ilustruje video vývojářů z Warhorse, jež 8. prosince uniklo z pražské konference Game Developer Session 2012. Ukázka podle autorů sloužila čistě k popsání několika herních předmětů v rámci jejich vlastní prezentace – zachycuje ostatně pouze jednoduché vesnické stavení přetvořené v herním prostředí. 

Vizuál se přesto pohybuje na úrovni nejlepších světových her. Když tedy video publikovaly zahraniční stránky, například prestižní web Rock Paper Shotgun, dočkalo se i rozverného označení „tak dobré bahnité louže jsme neviděli už věky“. 

Kromě bahnitých louží přespolním čtenářům zamotala hlavu i čeština a skutečnost, že nepůjde o fantasy titul, nýbrž o historickou látku zaměřenou na nepříliš známé středoevropské protestantské hnutí

Česká herní investice 

Vedle nezávislých her jako Machinarium či Botanicula je husitská hra od studia Warhorse v současné době jediným titulem, jenž slibuje okořenit stagnující český herní byznys. Dokonce i hra Arma 3, jejíž někteří vývojáři byli v Řecku obviněni ze špionáže, je totiž vnímána jako snaha už potřetí zopakovat principy střílečky Operation Flashpoint z roku 2001. 

Vysoké náklady na vývoj áčkové videohry studia Warhorse byly možné díky investici Michaely Maláčové, manželky českého miliardáře Zdeňka Bakaly. Informaci v lednu přinesl ekonomický deník E15. „Průmysl počítačových her považujeme za velmi perspektivní a věřím ve vysokou návratnost vložených prostředků,“ uvedla Maláčová pro E15. 

Husitské RPG by se podle předběžných informací mělo na trhu objevit počátkem roku 2015. Mezitím můžete alespoň vidět onu uniklou prezentaci z Game Developer Session. 

Autor:  Ladislav Loukota

Nové články v rubrice

Sledujeme

Sledujte nás

Zajímavé odkazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace