Epic Mickey 2: Hra pro vaše prťata

Videohra Epic Mickey 2 - Foto: Disney Interactive

Videohra Epic Mickey 2Foto: Disney Interactive

Hopsačka Epic Mickey 2: Dvojitý zásah slibuje být ideálním dárkem pro ratolesti každého věku. Kombinuje v sobě tvůrčí talent legendy herního byznysu s rozverným pojetím nejznámějších kreslených postav.

Když se tvůrce slavných akčních filmů rozhodne vytvořit rodinnou (či přímo dětskou) věc, je z toho obvykle polízanice. Výjimku z pravidla však lze najít ve světě videoher, kde kultovní vývojář krváků Warren Spector sklízí úspěch s dvojicí her z kresleného světa Walta Disneyho. 

Spector se proslavil hrami jako Thief či Deus Ex, tituly s nekompromisními tvrďáky v hlavích rolích. Když tak před lety oznámil svou tvorbu prvního dílu Epic Mickey, kdekdo si klepal na čelo. 

Navzdory prvotním neduhům byla výsledkem kreativní hra založená na netradičním vybarvování či mazání úrovní, jež vrátila disneyovkám dětskou hravost zabalenou v moderním hávu. A právě ony zbylé nešvary prvního Mickeyho má zalátat díl druhý, vycházející ke konci listopadu. 

Pohádka pro celou rodinu? 

Ve svém jádru je Epic Mickey 2: Dvojitý zásah trojrozměrnou hopsačkou z pohledu třetí osoby. Namísto kulometů a bazuk zde hráč (ovládající Myšáka Mickeyho) disponuje štětcem a zmizíkem, jimiž může libovolně upravovat herní prostředí. 

Novinkou je oproti prvnímu dílu navíc přítomnost kooperativní hry. V té může druhý hráč ovládat Mickeyho „bratra“, králíka Oswalda. Obě postavy se při svém postupu musejí doplňovat, a ke slovu zde přichází unikátní Oswaldovy schopnosti jako dálkový ovladač schopný kontrolovat roboty, možnost létat či komiksové rozpadnutí se na několik menších verzí. 

Vyznavači samotářského postupu se přesto bát nemusejí - hru lze absolvovat i bez kamaráda, v takovém případě za něj hraje počítač. 

Zápletka Epic Mickey 2 si pohrává s mnoha tradičními postavami Disneyova světa, od Kačera Donalda po Goofyho. Oproti prvnímu dílu je Epic Mickey 2 navíc plně namluvený, stylizovaný do muzikálu, a v našich končinách bude na PC k dostání s plnohodnotným českým dabingem. 

Tradiční vlastnost Specterových her je zasazení do otevřeného světa a Epic Mickey 2 na tom nebude jinak. Titul díky tomu jitří fantazii a průchod celou hrou umožňuje mnoha různými postupy. 

Jako herní Pixar 

Jméno tvůrce je vůbec zárukou určité kvality. Spector není pouhým chladným kalkulátorem, jenž byl k Myšákovi Mickeymu přiváben tučnými honoráři společnosti Disney. Ba naopak – jak lze vysledovat z rozhovorů s ním, animáky jsou pro něj vyloženě srdeční záležitostí. 

Na tradiční otázku, proč přestal vytvářet hry pro dospěláky, například odpovídá: „S něčím takovým jsem přece nikdy nepřestal“. Epic Mickey je podle jeho slov blízko animovaným filmům studia Pixar (Příběh hraček, Hledá se Nemo) určeným pro celou rodinu. A jak sám dodává, prací na sérii Epic Mickey hodlá videohry vyvést z kulturního ghetta. Právě Spector byl jedním z těch, kdo letos v létě kritizovali přílišnou závislost her na násilí. 

I přes vřelé přijetí vyvolal první díl Epic Mickey zasloužené rozpaky kvůli technickým chybám. Dvojka působí v tomto ohledu zatím lepším dojmem. Přesvědčit se o tom bude možné od 19. listopadu, kdy Epic Mickey 2 vychází pro PC, PlayStation 3 a Xbox 360. 

Autor:  Ladislav Loukota

Nové články v rubrice

Sledujeme

Sledujte nás

Zajímavé odkazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace