Ostatní12. března  2008 v 00:00  

Válka HD formátů skončila. Věděli jste o ní?

Miss veletrhu IFA 2007 s přehrávačem Blu-ray - Foto: Messe Berlin GmbH

Miss veletrhu IFA 2007 s přehrávačem Blu-rayFoto: Messe Berlin GmbH

High definition, HD, vysoké rozlišení - tyto pojmy už pár let hýbou světem domácího kina a digitální zábavy. U nás se snaží zatím trochu rozpačitě hlásit o slovo. Asi ne úplně všichni tedy zaregistrovali, že před několika týdny došlo na bitevním poli těchto moderních technologií k něčemu významnému.

Vysoké rozlišení si většina spojuje především s HDTV, tedy s digitálním televizním vysíláním v HD kvalitě, které právě podniká první nesmělé krůčky i u nás. To je ale jen jedna z cest, jak dostat obraz (v rozlišení až pětinásobném oproti tomu standardnímu) na displeje našich moderních televizí. Stejně jako existují filmy na DVD, které dnes už definitivně nahradily videokazety, jsou samozřejmě připraveny i technologie pro záznam a distribuci HD obrazu na optických discích. 

Ano, jsou - tedy množné číslo. Někteří z nás mají ještě v živé paměti souboj technologií VHS a Betamax pro záznam na magnetické pásky, z nedávné historie lze připomenout také rivalitu formátů DVD+R a DVD-R pro záznam na DVD. Historie se prostě opakuje a výjimkou není ani případ HD videa - i zde se objevily dvě konkurenční strany, řešící stejnou věc jiným způsobem. 

Modrá a červená aneb válka růží 

Blu-ray a HD DVD, "modrá" a "červená" technologie, to je oč tu běží. Stále ten samý optický disk s průměrem dvanáct centimetrů, který si může věci neznalý člověk na první pohled klidně splést s DVD. Díky pokročilejší technologii hustšího záznamu a několika vrstvám (dvě jsou jen začátek) je ale na Blu-ray i HD DVD možné při stejném rozměru zaznamenat desítky gigabytů dat, potřebných pro záznam obrazu a zvuku v té nejvyšší kvalitě, v kvalitě high definition. 

Problém je ovšem ve vzájemné nekompatibilitě technologií Blu-ray a HD DVD, pro každou z nich je totiž potřeba vlastní přehrávač. Ano, i tady je situace obdobná jako v případě soupeření VHS versus Betamax nebo DVD-R proti DVD+R, tedy až na jeden detail. 

V případě videokazet zmizel Betamax ze světa až po třináct let trvající agónii. Formátům DVD-R/+R se dokázali výrobci rekordérů, přehrávačů a PC mechanik přizpůsobit tak dokonale, že si dnes rozdíly prakticky nikdo neuvědomuje a obě technologie žijí bez problémů vedle sebe. 

Souboj Blu-ray a HD DVD oproti tomu probíhal i skončil přesně v duchu moderní uspěchané doby. Tato takzvaná válka formátů proběhla relativně rychle a skončila bez zbytečných ztrát. Ano, už je dobojováno! 

O co vlastně šlo? 

Od počátku proti sobě stály dvě nesmiřitelné skupiny společností: Blu-ray Disc Association (Sony, Panasonic, Pioneer, Samsung a další) s formátem Blu-ray a HD DVD Promotion Group (Toshiba, Microsoft, Intel, NEC a další) s technologií HD DVD. Velká jména, silná spojenectví, podobné možnosti jednotlivých technologií. Přesto od poloviny roku 2006, kdy se začaly běžně prodávat první HD přehrávače a filmy, nebyla situace na trhu právě ideální. 

Říká se, že pokud v některém průmyslovém odvětví panuje konkurence, je to jedině dobře, protože možnost volby dává potenciálním zájemcům o nové technologie svobodu volby. V tomto případě ale všechno zafungovalo spíš naopak. 

Velká filmová studia, bez jejichž spolupráce by optické HD disky byly jen bezcenným kouskem plastu, se totiž hned na začátku rozdělila na tři skupiny: jedni vydávali své tituly pouze na Blu-ray, druzí jen na HD DVD a třetí část se raději přiklonila k oběma formátům najednou. Pro tyto postoje, díky kterým některé filmy vyšly pouze na Blu-ray a jiné zase jen na HD DVD, se vžil termín Blu-ray (resp. HD DVD) exkluzivita. 

Všichni proti všem 

Filmy ve dvou formátech (spolu s nutností samostatného a nijak levného přehrávače pro každý z nich) ovšem způsobily, že se na dvě skupiny rozdělili i samotní spotřebitelé. A dva znepřátelené tábory zákazníků rozhodně nejsou pro obchod to nejlepší. 

Rozhodujícím obdobím ve válce formátů se nepochybně stal uplynulý rok 2007. Tehdy společnost Sony uvedla po celém světě (pravda, někde o pár měsíců dřív) novou generaci své herní konzole PlayStation s pořadovým číslem 3, tedy PS3. Ta měla vestavěnou Blu-ray mechaniku a vzhledem ke své příznivé ceně, která v průběhu roku ještě klesla, se rychle stala oblíbeným Blu-ray přehrávačem pro nenáročné uživatele. I tady se historie opakuje, PlayStation 2 byla totiž před deseti lety relativně levným a velmi oblíbeným přehrávačem DVD filmů a výrazně tak přispěla k masovému rozšíření tohoto formátu. 

V roce 2007 už také existovala externí HD DVD jednotka, vytvářející z herní konzole Microsoft Xbox 360 cenově dostupný HD DVD přehrávač. Díky tomu se ovšem podařilo ještě víc rozdělit už tak dost vyhraněné skupiny příznivců jednotlivých konzolí. Další mínus, herní konzole dnes prostě táhnou a pro obchod by jistě bylo dobré, kdyby se držely jednoho provazu. 

Hybridní přehrávače 

Na druhé straně se ale objevily i snahy o spojení obou konkurenčních technologií. Společnosti Samsung a LG uvedly "obojetné", duální nebo také hybridní HD přehrávače, které si byly schopné poradit s Blu-ray i HD DVD filmy. Tyto modely se ale příliš neujaly, zejména díky svým technickým nedostatkům, plynoucím z nutnosti co nejrychlejšího uvedení na trh. 

Také jejich cena nebyla právě nejlákavější, nutnost platit licenční poplatky za obě technologie se v ní totiž promítla velmi zřetelně. Jeden duální přehrávač stál zhruba to samé co dva samostatné pro každý formát, a tím se v podstatě vytratil smysl jeho existence. 

Neber úplatky, neber úplatky... 

V létě 2007 se filmová studia Paramount a DreamWorks, která do té doby bez problémů vydávala na obou HD formátech, odvrátila na základě "příspěvku" (údajně sto padesát tisíc dolarů) ze strany Microsoftu a Toshiby od Blu-ray. To v konečném důsledku znamenalo HD DVD exkluzivitu pro celou řadu tržně velmi atraktivních titulů, mezi které patřil zejména tou dobou aktuální trhák Transformers. 

Tento blockbuster Michaela Baye a Stevena Spielberga se nakonec stal nejlépe a nejrychleji prodávaným HD filmem na dosavadním trhu, když se ho za první den prodalo více než sto tisíc kusů a během prvního týdne dosáhlo toto číslo téměř dvojnásobku. V porovnání s milionovými prodeji DVD se to sice může zdát jako bezvýznamné, v rámci prodejů Blu-ray a HD DVD se ale opravdu jednalo o rekord. 

Snahy o protlačení HD DVD formátu tímto způsobem ale nebyly tak účinné, jak se předpokládalo. Koncem roku 2007 bylo stále více zřetelné, že z obou konkurenčních táborů je Blu-ray ten silnější. Na ruku mu hrál především větší počet Blu-ray přehrávačů, do kterých se samozřejmě počítalo i několik milionů herních konzolí Sony PS3, vyšší celkové prodeje samotných filmových disků a v neposlední řadě také lepší a pestřejší nabídka titulů. 

Snažila se zejména studia koncernu Time Warner (Warner Bros., New Line Cinema, HBO), vydávající své tituly se stejnou péčí na obou formátech. Loajalita filmových studií se přitom ukázala jako rozhodující pro konečný výsledek války formátů. 

Modrá lavina smrti 

K rozhodující události došlo v lednu letošního roku. Právě studio Warner Bros. tehdy oznámilo formou oficiální tiskové zprávy Blu-ray exkluzivitu, ukončení vydávání naplánovaných titulů na HD DVD počínaje květnem 2008 a do té doby "penalizování" HD DVD třítýdenním zpožděním v uvádění na trh oproti Blu-ray verzím. 

Tato zpráva přišla jako blesk z čistého nebe v období konání veletrhu CES 2008, na kterém se Toshiba & spol. hodlala pochlubit dosaženými úspěchy "svého" formátu HD DVD. To se ale samozřejmě nestalo. 

Během několika následujících týdnů snad nebylo jediného dne, kdy by některé větší či menší filmové studio nevyhlásilo Blu-ray exkluzivitu. Přidaly se i významné maloobchodní řetězce v čele s takovými jmény, jako například Amazon, Best Buy, Wal-Mart, Netflix nebo Woolworths. Ti všichni jako by čekali na prvotní podnět, velmi rádi přijali Blu-ray jako vítěze války formátů a přizpůsobili tomu svou nabídku i přístup k zákazníkům. 

19. února 2008 uznala společnost Toshiba svou porážku a oficiálně vyhlásila ukončení dalšího vývoje, výroby a prodeje HD DVD přehrávačů. Pak se k Blu-ray konečně přidala i studia s dosavadní HD DVD exkluzivitou (Universal, Paramount a DreamWorks), která byla do té doby vázaná dlouhodobými smlouvami. Na HD DVD už nebylo proč vydávat. 

A tak se stalo, že válka HD formátů skončila skoro dřív, než doopravdy začala. 

Konec dobrý, všechno dobré 

Je celkem zbytečné uvažovat nad tím, jestli koncern Time Warner náhodou nedostal od Sony podobnou nabídku jako předtím Paramount a DreamWorks od zástupců konkurenčního formátu. Nemá ani smysl litovat více než milion majitelů HD DVD přehrávačů značky Toshiba, většinou ovlivněných neodolatelnou předvánoční nabídkou přehrávače za sto dolarů, která zaplavila celou Ameriku. Takové věci se prostě stávají a osud early adopters bývá v případě zábavního průmyslu občas nevděčný. 

Z HD DVD ostatně rychle vycouval i samotný Microsoft, když před několika dny ukončil výrobu a další prodej externí HD DVD mechaniky ke své herní konzoli Xbox 360. Cena této periferie okamžitě klesla na zlomek původní ceny a je teď v podstatě neprodejná. Objevily se už i zprávy, že Microsoft jedná se Sony o externí Blu-ray jednotce. 

Vítězná Sony definitivně uzavřela válku formátů trochu zvláštně, prodala totiž společnosti Toshiba továrnu na výrobu Cell procesorů, určených mimo jiné i do herních konzolí PlayStation 3, které se významnou měrou podílely na porážce HD DVD. V průmyslu se občas dějí věci... 

Běžný zákazník ale může být spokojený. Konečně si ke své televizi s úhlopříčkou jídelního stolu může bez obav pořídit jeden nový přehrávač a může začít čekat na Blu-ray vydání svých oblíbených filmů - těch, které už má doma na VHS a DVD. 

Hon za kvalitou totiž nikdy nekončí. Vysoké rozlišení nabízí v domácích podmínkách takové zážitky, pro které bylo až dosud nutné chodit takříkajíc "mezi lidi", do kina. Teď je všechno jinak a každý, kdo se nespokojí s běžným televizním vysíláním, DVD nebo ripy z internetu, má šanci na uspokojení svých potřeb přímo doma v obýváku. 

Válka skončila, je čas na zábavu. 

Autor provozuje server www.hdmag.cz 

Nové články v rubrice

 • 13. srpna  2010 v 10:52     Audio  rubrika: Ostatní

  Němci se bouří proti spuštění aplikace Street View

  Velké pozdvižení vyvolala v Německu nejnovější aktivita společnosti Google. Ta chce od září spustit aplikaci Street View pro dvacet největších německých měst. Fotografické zobrazení ulic publikované na internetu je...

   
 • 11. srpna  2010 v 02:18       rubrika: Ostatní

  Internetová společnost Google zaskočila německé politiky

  Velmi kysele reagují zástupci německé vlády na poslední aktivitu společnosti Google. Od listopadu hodlá spustit takzvaný Street View pro dvacet největších německých měst. Google je německým představitelům trnem v oku...

   
 • 30. července  2010 v 09:00     Audio  rubrika: Ostatní

  Digitální revoluce v hudbě slaví – MP3 je 15 let

  Jak encyklopedické heslo hlásá, MP3 je formát pracující se ztrátovou kompresí dat. To znamená, že pomocí speciálního algoritmu se množství dat v digitální podobě zmenšuje na zlomek původní velikosti. Na jeho vývoji...

   

Sledujeme

Sledujte nás

Zajímavé odkazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace