Wi-fi radio: konkurence pro digitál?

Acoustic Energy - Foto:  Acoustic Energy

Acoustic EnergyFoto:  Acoustic Energy

Proslulý britský výrobce zesilovačů Acoustic Energy ve spolupráci s firmou Reciva vyvinul první internetové wi-fi rádio, označované jako AE Wi-Fi. Začne se prodávat v listopadu a bude stát 200 liber (asi 9 000 Kč). Jeho majitel si na něm bude moci naladit prakticky všechny stanice, vysílající přes internet. Jejich počet jde do tisíců.

AE Wi-Fi funguje tak, že se přes místní wi-fi síť připojí k portálu Reciva Gateway. Na něm je v současné době registrováno přes 2 500 stanic. Pak už stačí na displeji vybírat ze seznamu stanic a zvolenou stanici spustit. Přístroj podporuje streamování ve formátech RealAudio, MP3 a Windows Media a jeho výrobce tvrdí, že zvuk kvalitou předčí DAB přijímače. 

Wi-Fi rádio Acoustic Energy - Foto:  Acoustic Energy

Wi-Fi rádio Acoustic EnergyFoto:  Acoustic Energy

Vedle streamování umí AE Wi-Fi přehrávat také populární on-demand programy, které dnes řada stanic nabízí. A to není všechno. Přijímač je vybaven i tlačítkem "Reply", pomocí něhož lze interaktivně vstupovat do programu - hlasovat, bodovat atd. 

Otázkou je, bude-li jednou wi-fi rádio konkurovat digitálnímu rozhlasu. V tuto chvíli je digitální vysílání v globálním měřítku (DAB nebo DVB) rozšířenější a jednoznačně vede. Rozvoj wi-fi a podobných technologií, které možná nebudou vyžadovat licencování rádiového spektra, ale mohou v budoucnosti překvapit. Alespoň se o to snaží hnutí Open Spectrum, které registruje dílčí úspěchy. Jedním z nich je vznik wi-fi zóny na pražském Smíchově, kterou jako veřejnou službu letos uvedla do provozu radnice Prahy 5. 

Autor:  Miroslav Krupička

Nové články v rubrice

Sledujeme

Sledujte nás

Zajímavé odkazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace