EPG - užitečný pomocník nebo zbytečná funkce?

DVB-T - Foto: Kateřina Kučerová

DVB-TFoto: Kateřina Kučerová

Elektronický programový průvodce (EPG) se řadí mezi funkce, kterými disponuje každý set-top-box. Jeho úkolem je poskytovat informace o pořadech, vysílacích časech a obsahu. Jde tak prakticky o elektronickou náhražku klasického televizního programu, který dnes čtenářům nabízí řada novinových příloh a časopisů. Je EPG skutečně užitečný?

Co je EPG? 

Jak již bylo řečeno, EPG je vlastně televizní program přenesený do digitální podoby a šířený v rámci digitálního vysílání jako neplacená služba. Jde tedy o funkci, kterou nová technologie umožňuje a může tak jít o plus, kterým se může digitální vysílání chlubit (na rozdíl od vysílání analogového). Práce s elektronickým programovým průvodcem je většinou značně jednoduchá. Dostupný je jediným stiskem tlačítka na dálkovém ovladači, některé digitální přijímače nabízí i přístup prostřednictvím hlavní nabídky. Účelem elektronického programového průvodce je nahradit stávající televizní programy v papírové podobě a poskytnout více informací. Přestože se přístroje různých výrobců v designu a struktuře liší, měly by vždy přinášet stejné informace. Každý set-top-box, jehož EPG má splňovat nároky současného čtenáře televizních programů, by měl umět zobrazit nejen seznam všech televizních stanic včetně aktuálně vysílaných pořadů a pořadů, které budou následovat, ale také podrobnější charakteristiky pořadů. Velmi důležité je, aby set-top-box uměl zobrazit televizní program ve výhledu několika dní. Ideálně na týden a více dopředu. 

Zobrazování informací v EPG existuje několik způsobů. Od seznamu televizních stanic, vysílaných pořadů až po složitější (a podle mého názoru také výhodnější a přehlednější) nabídky, kde se zobrazuje jak seznam stanic s vysílanými pořady, tak i charakteristika pořadu momentálně vysílaného. Příjemným doplňkem je také zmenšený obraz, kde můžete i dále sledovat dění na televizní stanici, kterou právě sledujete. 

Chybná čeština u set-top-boxu DigitAll World TFT-4000T - Foto: Kateřina Kučerová

Chybná čeština u set-top-boxu DigitAll World TFT-4000TFoto: Kateřina Kučerová

Aby EPG mohlo splnit svou informační funkci a zároveň jeho používání bylo příjemné, je nezbytné, aby digitální přijímač zvládal češtinu. Před koupí je proto vhodné se informovat, zda set-top-box se zobrazováním českých slov nemá problémy. Podle mého názoru není příliš příjemné snažit se rozluštit nejrůznější zkomoleniny, které přístroj vytvoří místo některých písmen (klasicky písmeny s čárkami a háčky). Dále je nutné dát si pozor na ovládání EPG. Některé přístroje mají totiž dosti těžkopádné ovládání. Některé set-top-boxy mají neprakticky řešené přehledy pořadů v dalších dnech. Příkladem může být přístroj Evolve DT-402 DVB-T. Ten sice umí zobrazit pořady ve výhledu několika dní, ale uživatel si nemůže vybrat den a musí se k němu doslova "proklikat" přes seznam předchozích pořadů. 

Ukládání záznamů do časovače 

EPG však neslouží jen k zobrazování informací o pořadech, ale také k ukládání záznamů do časovače - tedy naprogramování přístroje tak, aby se buď zapnul/vypnul ve zvolený čas, nebo aby umožnil nahrávání pořadu. Přístroje, které mají příslušné konektory pro propojení s videorekordérem a mají funkční časovač, lze totiž nastavit tak, aby vybraný pořad umožnily nahrát. Některé časovače jsou přístupné pouze samostatně a je nutné do nich ručně vepisovat čas zahájení a ukončení nahrávání. Některé set-top-boxy ale umožňují vybrat si pořad v EPG a poté rovnou přejít do časovače, který vše potřebné k nahrávání pořadu uloží sám. 

EPG šetří čas i papír 

Výhody EPG spočívají především v ekologičnosti, protože majitel set-top-boxu, který se naučí EPG využívat, se může spoléhat výhradně na funkci set-top-boxu. Druhou výhodou pak je také skutečnost, že tím pádem nemusí myslet na koupi časopisu, který by mu přehled o televizních programech zajistil. Ve prospěch EPG hovoří také možnosti ukládání údajů do časovače nebo zobrazování podrobnějších informací o všech pořadech. Zda elektronický programový průvodce zcela nahradí klasické televizní programy v papírové podobě je otázkou. EPG je praktický pomocník, pokud je uživatelsky příjemný, rychlý a přehledný. Pokud ne, tak asi spíše dáte přednost televiznímu programu na papíře, protože vás odradí například zdlouhavé vyhledávání informací nebo chyby v češtině. 

Autor:  Kateřina Kučerová

Nové články v rubrice

Sledujeme

Sledujte nás

Zajímavé odkazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace