Technologie31. července  2012 v 14:24  

Videohra od NASA nabídne věrnou projížďku po Marsu

Vozítko Curiosity zkoumá Mars (ilustrační) - Foto:  NASA

Vozítko Curiosity zkoumá Mars (ilustrační)Foto:  NASA

Na Marsu by měla během několika dnů přistát doposud nejambicióznější pozemská sonda Curiosity (Zvědavost). Americká agentura pro výzkum vesmíru NASA u této příležitosti vydala dvě vlastní videohry, které originálním způsobem popularizují celý projekt.

Zatímco první dává hráčům šanci vyzkoušet si složité přistání sondy na povrchu Marsu, ve druhé hře mohou jezdit po detailně ztvárněném povrchu rudé planety. Obě hry jsou k dispozici zdarma. 

Majitelé konzole Xbox 360 s pohybovým ovládáním Kinect mohou se hrou Mars Rover Landing zažít složité přistávání Curiosity. Tomu se pro značnou komplikovanost přezdívá „sedm minut hrůzy“. 

„Kvůli čtrnáctiminutové prodlevě v komunikaci musí celé přistání proběhnout automaticky. Za sedm minut musí nosič sondy stihnout brzdit v atmosféře, při tom upravovat směr letu, otevřít padák a odhodit tepelný štít. Vše finišuje uvolněním roveru neseného tryskovým vznášedlem, jeho spuštěním na kabelech, přerušení kabelů a odletem vznášedla mimo kolizní kurz,“ popisuje složitý proces Mgr. Jan Tomáštík ze Společné laboratoře optiky UP a AV ČR. 

To nejlepší po realitě 

V praxi je však hra Mars Rover Landing některými kritiky označována spíše za herní zklamání. Důvodem je právě nutnost přistání kontrolovat pohybovým ovládáním, tedy všemožně mávat rukama, hýbat trupem a poskakovat. Původní video NASA to ukazuje zde

Druhá videohra na motivy sondy Curiosity nicméně slibuje daleko trvalejší a výrazně obsáhlejší zážitek. Jmenuje se Curiosity’s Journey, je ve 3D a lze ji hrát i v prohlížeči (je nutno mít stažený a nainstalovaný Unity Web Player). NASA momentálně žádá, aby uživatelé titul „zajezdili“. Až sonda přistane i ve skutečnosti, má tento kříženec hry a výukového programu sledovat postup skutečné Curiosity na Marsu. 

Povrch Marsu je vyveden v detailních texturách a Curiosity’s Journey je proto označována za nejlepší zážitek hned po přímé návštěvě Marsu. 

Jak jsme psali už dříve, nejedná se o první cestu NASA do světa her. Skutečnost, že agentura věnující se prozkoumávání vesmíru produkuje vlastní videohry, by ostatně mohla působit skoro nemístně. „Už od svého založení má NASA ze zákona povinnost informovat veřejnost o svých zjištěních v co největším rozsahu. Do toho patří média, a hry jsou jejich součástí,“ obhajuje tento přístup Tony Springer, vedoucí vzdělávání a PR. 

Zvědavost na Marsu 

Krajina Marsu z vozítka Mars Pathfinder - Foto:  NASA

Krajina Marsu z vozítka Mars PathfinderFoto:  NASA

NASA za poslední roky vyslala na Mars tři mobilní sondy. První z nich, Mars Pathfinder s „vozítkem“ Sojourner, již v roce 1997. Zatímco Sojourner vážil necelých 11 kilogramů, Curiosity je v úplně jiné váhové kategorii: jeho hmotnost se blíží jedné tuně. Právě velikost modulu je důvodem komplikovaného přistání, zároveň však i příslibem nových objevů. 

„Z celkové váhy Curiosity připadá 80 kg na vědecká zařízení. Předchozí sondy vezly 6,8 kg. Prvořadým cílem mise je nalézt tzv. chemické stavební kameny života, tedy zjistit, zda bylo na Marsu někdy v historii prostředí podporující život, jak ho známe. V rámci výzkumu bude měřena radioaktivita na povrchu i v interiéru samotného roveru, čímž se získají důležitá data pro budoucí mise s lidskou posádkou,“ dodává Tomáštík. 

Jestli Curiosity přežije „sedm minut hrůzy“ a naopak si vyslouží „patnáct minut slávy“, to se definitivně ukáže počátkem srpna.  

Autor:  Ladislav Loukota

Nové články v rubrice

Sledujeme

Sledujte nás

Zajímavé odkazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace