Televize18. května  2017 v 13:34  

Nelegální šíření programů přes internet se rozrostlo v celosvětový problém, trápí i české operátory

Operátory placené televize trápí i silná pozice terestrického vysílání. - Foto: archiv MTG

Operátory placené televize trápí i silná pozice terestrického vysílání.Foto: archiv MTG

Operátor O2 Czech Republic jako velký problém vnímá na našem trhu volně šířenou televizi. Většina diváků podle něho bohužel není ochotna za obsah platit.

Pirátství televize prostřednictvím internetu je velkým problémem nejen na celosvětové úrovni, ale i v České republice. Na dnešním odborném semináři v Hotelu Don Giovanni, který pořádala Česká asociace elektronických komunikací (ČAEK) ve spolupráci s Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ), se na tom shodli zástupci právní sféry i operátorů. Internet je prostředí, které umožňuje nelegálním subjektům podnikat mimo území České republiky a porušovat jejich zákony. 

Michal Krejčík z právního oddělení společnosti O2 Czech Republic uvedl, že firma se setkala s jednou službou působící ve Velké Británii, která nabízela šíření programů určených pro český trh. „Tohle byl velký problém. Je to stejný problém, jako je například Uber. Tyto služby úplně rozvrací rovnováhu na trhu,“ konstatoval Krejčík. Jak tento problém řešit, je ale otázkou. „Internet vypnout nemůžeme,“ řekl s nadsázkou právník největšího IPTV operátora na českém trhu. 

Bývalý člen vysílací rady Pavel Foltán si myslí, že stávající zákony, které by umožňovaly vymáhání práva, nejsou špatné, problémem je ale jejich vynutitelnost. „Můžete tuto záležitost zažalovat. Otázkou je, kde to zažalovat a jakým způsobem. Pokud náhodou tento spor vyhrajete, otázkou je, jak nápravu vynutíte,“ uvedl Foltán, který nevidí v dohledné době možné řešení. „Než právní vědomí dostoupí do ideálního stavu, naše planeta ještě čtyřikrát zanikne,“ doplnil pro odlehčení bývalý radní. 

Tomáš Nielsen, jeden z předních právníků na tuto problematiku z advokátní kanceláře Nielsen Meinl, uvedl, že pro něj osobně znamená IP televize konec fyziky. „Je to něco, na co v tuto chvíli vůbec nejsme připraveni. IPTV je poprvé situace, kdy musíme řešit celosvětový problém,“ řekl na dnešním odborném semináři ČAEK a ČTÚ Nielsen. Pomyslná šedá zóna má bohužel v tomto směru vždy náskok. „Zákony nezvládají reagovat na aktuální situaci,“ přiznal advokát Antonín Hedrlín. 

Ředitel O2TV David Duroň nevidí problém pouze v pirátství na internetu, ale například i v pokřivení trhu. Zmínil konkrétně vztah placené televize a volně šířených programů. Za paradoxní stav lze považovat situaci, kdy privátní stanice vysílající reklamu v DVB-T platí za svou distribuci, zatímco od operátorů placené televize poplatky inkasují. „Naše budoucnost je v IPTV, ale v současné době je tento byznys nabourán terestrickou platformou. Pokud si koupím práva na Ligu mistrů, jsou to má práva. Pokud mi tato práva někdo sebere, budeme se pochopitelně bránit. Proto jsme se rozhodli například bránit proti slovenské veřejnoprávní televizi,“ uvedl Duroň. 

Autor:  Lukáš Polák

Nové články v rubrice

Sledujeme

Sledujte nás

Zajímavé odkazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace