Televize19. února  2016 v 14:00  

Rušení televizního signálu sítěmi LTE na tom bylo v lednu podobně jako v prosinci

Mobilní sítě v pásmu 800 MHz komplikují televizní příjem - Foto: Jiří Šeda

Mobilní sítě v pásmu 800 MHz komplikují televizní příjemFoto: Jiří Šeda

Nárůst byl sice minimální, nicméně počet oprávněných stížností se přiblížil čtyřem stovkám, potvrdil telekomunikační úřad.

Počet mobilních vysílačů čtvrté generace, takzvaných LTE, které mohou rušit signál pozemní digitální televize (DVB-T), se v lednu oproti listopadu příliš nezvýšil. Jejich počet se ale přiblížil k čtyřem stovkám. Oproti prosinci jde tedy o navýšení o jednadvacet prokázaných případů. Největší skok směrem ke zvýšení cifry rušících LTE vysílačů zjistil Český telekomunikační úřad (ČTÚ) právě v prosinci. Oproti listopadu se totiž počet těchto zařízení zvýšil z 210 na zmíněných 348. Skutečnost tehdy kritizoval na sociální síť Twitter i ředitel pro regulaci Českých Radiokomunikací Marcel Procházka. 

„K 31. 1. 2016 bylo ve zkušebním provozu 2787 základnových stanic, v trvalém provozu pak 6041 stanic. V lednu bylo přijato 912 hlášení na rušení příjmu zemské digitální televize (včetně 120 případů rušení STA), BTS LTE v pásmu 800 MHz byla zjištěna jako zdroj rušení DVB­T ve 370 případech. Ukončeno bylo šetření 658 případů rušení DVB-T; BTS LTE v pásmu 800 MHz byla příčinou rušení v 40,6 % řešených případů rušení televize. Závady přijímacího zařízení posluchačů byly zjištěny ve 133 případech, ve 127 případech nebylo zjištěno žádné rušení a v 28 případech byl nedostatečný TV signál,“ uvedl regulátor. 

Autor:  Lukáš Polák

Nové články v rubrice

Sledujeme

Sledujte nás

Zajímavé odkazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace