Televize29. března  2016 v 16:19  

Zpravodajský kanál Al Jazeera je nově zachytitelný i u nás ve vysokém rozlišení

Ukázka z vysílání stanice Al Jazeera HD - Foto:  Al Jazeera

Ukázka z vysílání stanice Al Jazeera HDFoto:  Al Jazeera

Vysílání Al Jazeery HD už je delší dobu dostupné na arabských satelitech a družici určené pro východní Evropu a část Asie.

Anglicko-jazyčná verze zpravodajského kanálu Al Jazeera začala vysílat na satelitní pozici 13 stupňů východně, družice Hotbird, ve vysokém rozlišení obrazu. Kanál je tak možné sledovat bez problémů i v České republice s parabolou běžných rozměrů. V Čechách jde o průměr okolo sedmdesáti centimetrů. Doposud byl tento program šířen z pozice 36 stupňů východně (družice Eutelsat 36B), která není pro diváky u nás příliš atraktivní. Navíc byla vyžadována parabola o průměru minimálně 90 centimetrů. O porovnání atraktivity obou pozic pro náš trh není třeba příliš polemizovat… 

Al Jazeera HD je kromě Hotbirdu a již zmíněného Eutelsatu 36B dostupná dále na družících Eutelsat 7WA (7 stupňů západně) a Eutelsat 8WB (8 stupňů západně). Vzhledem k tomu, že v obou případech je vysílání směrováno do arabských zemí, je jasné, že v České republice bude příjem zmíněných satelitů problematický. Pro příjem stanice Al Jazeera HD na družici Hotbird není nutná žádná dekódovací karta. Postačí pouze přijímač, který je schopen přijímat kanály v HD rozlišení. Stanice je k dispozici překvapivě v normě DVB-S a nikoliv DVB-S2. Její průměrný datový tok je přibližně 8,3 Mbps pro video a 234 kbps pro audio. 

Parametry příjmu: Hotbird (13 stupňů východně), 11137/H, SR 27500, FEC 3/4, norma DVB-S, kódování žádné (FTA) 

Autor:  Lukáš Polák

Nové články v rubrice

Sledujeme

Sledujte nás

Zajímavé odkazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace