4. ledna  2011 v 09:58  rubrika: Cestování

Hurá na kešky!

geocaching - Foto: Fotobanka stock.xchng

geocachingFoto: Fotobanka stock.xchng

Holky a kluci, už jste někdy slyšeli o geocachingu? Jde o netradiční aktivitu, která v sobě spojuje chození venku v přírodě a výlety, luštění hádanek, zájem o technické novinky a používání internetu.

Geocaching je v podstatě takový propracovaný herní systém. Někdo chce přivést ostatní na nějaké zajímavé místo, kde se nachází třeba zámek, zřícenina hradu, neobvyklý přírodní útvar nebo hezký strom, a tak tam jako vábničku schová poklad. Ten si můžete představit jako větší či menší krabičku a v jazyce kačerů se poklad označuje slovem keš nebo keška, což vzniklo z anglického „cache“, v překladu skrýš nebo úkryt. 

A co všechno pro geocaching potřebujeme? Na prvním místě je to rozhodně „GPSka“, což je zařízení Global Positioning System neboli globální družicový polohový systém provozovaný Ministerstvem obrany Spojených států amerických, s jehož pomocí je možno určit polohu kdekoliv na Zemi nebo nad Zemí s přesností do deseti metrů. Dále potřebujeme přístup k internetu, protože souřadnice jednotlivých keší se dozvíme na různých webových stránkách věnovaných geocachingu. Právě tady najdete i informace o tom, jak kešku tzv. „zalogovat“ neboli podat ostatním zprávu o tom, že jste kešku na uvedeném místě opravdu našli. No a co se vlastně do takové kešky neboli pokladu dává? Měla by tam být malá tužka, potom nějaký notýsek zvaný „logbook“, kam se zapisují návštěvy, a dále by tam měly být informace o tom, co to geocaching vlastně je, protože se může stát, že kešku najde omylem člověk, který do geocachingu zasvěcený není, a mohl by ji nedopatřením poškodit nebo dát na jiné místo.
 

Na celém světě je už dnes uloženo přes 700 tisíc keší nejrůznějších tvarů, velikostí a obtížností a další přibývají každý den. Podle statistik najde alespoň jednu kešku týdně asi 50 tisíc lidí. Možná tedy nejsme daleko od toho, kdy budeme moct geocaching prohlásit za takovou celoplanetární hru. Třeba v Česku už je kešek přes 15 tisíc.
 


Pokud i vás geocaching nalákal a rádi byste si ho vyzkoušeli, pak se určitě podívejte na tyhle nebo tyhle webové stránky.
 

Něco málo o vzniku geocachingu prozradil Evě Kvasničkové Lukáš Malý, který se téhle aktivitě věnuje už několik let a kešek zalogoval několik set. 

 

S Lukášem Malým o geocachingu

Vložit na svůj web

Autor:  Eva Kličková
 

Nové články v rubrice

 • 15. května  2012 v 12:05       rubrika: Cestování

  Jak se učí v Tanzanii

  Tanzanie leží na východním pobřeží střední Afriky. Název tohoto afrického státu je složeninou ze slov Tanganika a Zanzibar. To jsou dva původně nezávislé státy, které se spojily v šedesátých letech minulého století,...

   
 • 13. února  2012 v 10:22       rubrika: Cestování

  Země, kde je kráva posvátná

  Indie je jednou z největších asijských zemí, žije v ní jedna miliarda a 210 milionů obyvatel. Pro nás Evropany je tato exotická země plná lákadel a překvapení.

   
 • 31. ledna  2012 v 09:50       rubrika: Cestování

  Na Marsu to vypadá jako na poušti s oranžovým pískem

  Mars je čtvrtá planeta sluneční soustavy. Ale co o něm vlastně víme? Co bychom viděli, kdybychom tam přistáli?

   

Související weby

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas