15. května  2012 v 12:05  rubrika: Cestování

Jak se učí v Tanzanii

Škola v Tanzanii - Foto: Radek Linda

Škola v TanzaniiFoto: Radek Linda

Tanzanie leží na východním pobřeží střední Afriky. Název tohoto afrického státu je složeninou ze slov Tanganika a Zanzibar. To jsou dva původně nezávislé státy, které se spojily v šedesátých letech minulého století, aby získaly samostatnost od Velké Británie.

Pokud máte doma kávu nebo ořechy, možná na místě výrobce najdete právě Tanzanii. I přesto, že tyto suroviny Tanzanie vyváží, je velmi chudou zemí a především na venkově panuje velká bída. Téměř polovina obyvatel je negramotná a bez práce, a tedy i bez peněz. Proto je nutné, aby se v Tanzanii podporovala vzdělanost a školství. Školství je sice v Tanzanii povinné, ale také zpoplatněné. Děti tak často chodí jen do školy základního vzdělání nebo ji nenavštěvují vůbec.  

Nejen, že nemají na školné, ale musejí se už od útlého věku podílet na obstarávání jídla a vody pro celou rodinu. Školství má v Tanzanii tři stupně – základní, střední a vyšší. Je ale členitější než u nás, protože je vždy rozděleno na základní a pokročilejší. Tedy dva roky předškolního vzdělání, sedm let základního vzdělání, čtyři roky středního, dva roky pokročilého a tři či více letvyššího vzdělání.  

Škola v Tanzanii - Foto: Tereza Lindová

Škola v TanzaniiFoto: Tereza Lindová

Na střední vzdělání mají už jen rodiny, které mají možnost vydělat si nějaké peníze, na vysokou školu se dostanou jen děti bohatých nebo ty, které někdo jiný finančně podpoří (projekty adopce na dálku apod.). 

Děti už se během základního vzdělání učí nejen svůj rodný jazyk -svahilštinu, ale také druhý úřední jazyk angličtinu. Veškerá výuka na základních a často také středních školách je v holých místnostech, mnohdy bez lavic a jakýchkoliv pomůcek jako jsou učebnice či počítače. 

Jediným, co děti v Tanzanii ve škole mají, je blok a tužka na zapisování, protože učitel vykládá látku tak, že monologicky několik hodin diktuje. I tak jsou děti za takovou školu rádi. 

Škola v Tanzanii - Foto: Tereza Lindová

Škola v TanzaniiFoto: Tereza Lindová

Na vysoké škole je samozřejmě už vybavení lepší, žáci pracují s počítači, často spolupracují i s jinými univerzitami (podobně jako u nás). 

Nové články v rubrice

 • 13. února  2012 v 10:22       rubrika: Cestování

  Země, kde je kráva posvátná

  Indie je jednou z největších asijských zemí, žije v ní jedna miliarda a 210 milionů obyvatel. Pro nás Evropany je tato exotická země plná lákadel a překvapení.

   
 • 31. ledna  2012 v 09:50       rubrika: Cestování

  Na Marsu to vypadá jako na poušti s oranžovým pískem

  Mars je čtvrtá planeta sluneční soustavy. Ale co o něm vlastně víme? Co bychom viděli, kdybychom tam přistáli?

   
 • 9. ledna  2012 v 14:11       rubrika: Cestování

  Vzhůru do Německa

  Německá spolková republika je země, se kterou má Česká republika nejdelší státní hranici, která měří 810 kilometrů. Německo je pro nás také důležitým obchodním partnerem a hodně Čechů jezdí k našim západním sousedům...

   

Související weby

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas