Na Marsu to vypadá jako na poušti s oranžovým pískem

Krajina Marsu z vozítka Mars PathfinderFoto: NASA
Mars je čtvrtá planeta sluneční soustavy. Ale co o něm vlastně víme? Co bychom viděli, kdybychom tam přistáli?
Mars si můžeme představit jako obrovskou naoranžovělou poušť, která je tvořena velikými kameny. Planeta jako taková je asi poloviční ve srovnání s naší Zemí, a přestože na ní nikdy nestál žádný člověk vlastní nohou, víme o ní víc než dost. Je to díky sondám, robotům a vozítkům, které už léta na povrch našeho rudého planetárního souseda létají.
Vědci například vědí, že žádný život teď na Marsu není. Ani maličký organismus, ani Marťan jako z amerického filmu. A taky vědí, že tam kdysi tekly řeky. Už tam nejsou, ale něco jako údolí po nich zbylo.
Kdybychom přistáli na povrchu Marsu, čekal by nás vzduch plný oxidu uhličitého. Skafandry bychom museli mít jiné než měli astronauti na Měsíci. Chodit bychom po Marsu nejspíš mohli, ale pohyb jako na Zemi by to nebyl. Přitažlivost je tam totiž menší než u nás, takže bychom při chůzi tak trochu skákali.
A proč ještě žádný člověk na Marsu nepřistál? Protože by to stálo moc peněz. A tak zatím jen spisovatelé a různí spiklenci sní o tom, že lidstvo bude létat na Mars na výlet, pak si tam postaví města a nakonec tam nejspíš bude i bydlet.