13. února  2012 v 10:22  rubrika: Cestování

Země, kde je kráva posvátná

Přírůstek z Indie - Foto: Ľubomír Smatana

Přírůstek z IndieFoto: Ľubomír Smatana

Indie je jednou z největších asijských zemí, žije v ní jedna miliarda a 210 milionů obyvatel. Pro nás Evropany je tato exotická země plná lákadel a překvapení.

Život obyčejných lidí je tam do velké míry ovlivněn náboženstvími, kterých je v Indii hned několik. Například hinduismus, buddhismus nebo islám. Každé z těchto náboženství je dominantní v jiné části země a jeho tradice zasahují do každodenního života. 

Indové například nejedí hovězí maso, protože kráva je v této zemi posvátná. Když se taková kráva vypraví na pastvu a zalíbí se jí uprostřed silnice, lehne si a auta kvůli ní musejí zastavit. Nikdo by si v Indii nedovolil odpočívající krávu rušit. 


Stejně tak může turisty překvapit, když na parkovacích stáních před hotelem uvidí zaparkovaného slona. Toto největší suchozemské zvíře je v Indii doma a ve městech se na jeho hřbetu vozí turisté. Mnohem zajímavější ale je, spatřit slony v otevřené přírodě. 

Dalším zvířetem, které v Indii potkáte doslova na každém kroku jsou malé opičky. Žijí velmi blízko lidem a někdy jsou i pořádně drzé. Nic nenechají v klidu a tak je lepší si brýle nebo třpytivé předměty dobře hlídat. Může se vám totiž stát, že si opička takový předmět přivlastní a uteče s ním na strom.  


Indie má díky své rozloze velmi pestré přírodní bohatství. Na pobřeží Indického oceánu najdeme bílé písčité pláže, lemované palmami, ale stejně tak můžeme v Indii narazit na poušť nebo se vydat k horským velikánům do Himalájí. 

Autor:  Jan Herget  (jht)

Nové články v rubrice

 • 15. května  2012 v 12:05       rubrika: Cestování

  Jak se učí v Tanzanii

  Tanzanie leží na východním pobřeží střední Afriky. Název tohoto afrického státu je složeninou ze slov Tanganika a Zanzibar. To jsou dva původně nezávislé státy, které se spojily v šedesátých letech minulého století,...

   
 • 31. ledna  2012 v 09:50       rubrika: Cestování

  Na Marsu to vypadá jako na poušti s oranžovým pískem

  Mars je čtvrtá planeta sluneční soustavy. Ale co o něm vlastně víme? Co bychom viděli, kdybychom tam přistáli?

   
 • 9. ledna  2012 v 14:11       rubrika: Cestování

  Vzhůru do Německa

  Německá spolková republika je země, se kterou má Česká republika nejdelší státní hranici, která měří 810 kilometrů. Německo je pro nás také důležitým obchodním partnerem a hodně Čechů jezdí k našim západním sousedům...

   

Související weby

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas