12. března  2012 v 15:34  rubrika: Četba na pokračování

12.–16. března: Život s karpatským rysem

Rys karpatský - Foto: M. Brtnický, Podkrušnohorský ZOOPARK Chomutov

Rys karpatskýFoto: M. Brtnický, Podkrušnohorský ZOOPARK Chomutov

Seriál Život s karpatským rysem vznikl podle stejnojmenné knihy Ludvíka Kunce. Ta je nejen povídáním o krásné kočkovité šelmě a jejím životě, ale i zajímavým pohledem člověka, který šelmám věnoval celý život.

Ludvík Kunc se stal adoptivním rodičem dvou rysích koťat a zvlášť malý Sixi mu přirostl k srdci. V knížce autor píše třeba o tom, že zabavit věčně hravé kotě není vůbec jednoduché. Ne náhodou se rozvernému pošťuchování a škádlení říká kočkování, protože koťata jsou na tuhle zábavu opravdu experti. 

A když není po ruce další malý rys, musí se partnerem pro hru stát chovatel. Při hře na přepadávání a zápasení se malí rysové trénují pro život v přírodě, kde si v dospělosti musejí sami ulovit potravu.  


Knížka Život s karpatským rysem je plná veselých i poučných zážitků a dočtete se v ní i o okamžiku, který je pro každého chovatele divokých šelem asi nejtěžší. Mládě dospěje a musí se vrátit do volné přírody. 


Autor knížky Ludvík Kunc se chovu kočkovitých šelem věnuje jako profesionál v ostravské ZOO a vyráží za nimi i do přírody. Zajímavé jsou třeba jeho poznatky z pozorování rysů, vlků a medvědů v Karpatech. 

Pro rozhlas připravila Irena Povejšilová a v režii Vladimíra Gromova vypráví Bohuslav Kalva. 

Autor:  Jan Herget  (jht)

Nové články v rubrice

Související weby

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas