14. května  2012 v 09:18  rubrika: Četba na pokračování

14. - 18. května: Zvířecí mámy

gepard - Foto: Lucie Husárová

gepardFoto: Lucie Husárová

Jak se o svá mláďata starají různé zvířecí druhy? Na to nám odpoví pět vyprávění ze seriálu Zvířecí mámy.

Díky němu zavítáme do Afriky a staneme se nenápadnými pozorovateli života tamních exotických zvířat. Péče o mláďata se u jednotlivých druhů výrazně liší a tak můžeme porovnat, jak o své mladé pečují antilopy žirafí, gepardi, lvice, pštrosi a žirafy. 

Autorem knížky, podle které seriál Zvířecí mámy vznikl, je významný český přírodovědec Josef Vágner. Prožil dobrodružný život, hodně cestoval a celý svůj život zasvětil africké přírodě. 

Černý kontinent navštívil mnohokrát a ze svých cest přivezl do České republiky také mnoho zvířat. Pro ta vybudoval známé safari ve Dvoře Králové, kde byl ředitelem Zoologické zahrady. 

O svých expedicích napsal Josef Vágner také mnoho knih, ve kterých popisoval dobrodružství z divoké africké přírody. Nebyl jen teoretikem, ale dokázal objevovat i duši zvířecího světa. 

V chování divokých zvířat dokázal nalézt společné znaky s chováním lidí a velmi přirozeně a srozumitelně uměl popisovat jejich počínání. 

Názorným příkladem je právě seriál Zvířecí mámy, který můžete na Dvojce Českého rozhlasu poslouchat od pondělí 14. května v pořadu Domino. 

Autor:  Jan Herget  (jht)

Nové články v rubrice

Související weby

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas