20. února  2012 v 13:38  rubrika: Četba na pokračování

20. - 24. února: Boříkovy lapálie

Tentokrát se budeme v Dominu setkávat s Boříkem a jeho partou. Seriál vznikl podle knížky Vojtěcha Steklače Boříkovy lapálie, která je jednou z nejpopulárnějších knih pro děti.

Jedná se o příběhy party čtyř kluků z Holešovic, kteří zažívají různé veselé a dobrodružné příhody a často se potýkají s nepřízní rodičů a třídní učitelky. Jejich protipólem a úhlavním nepřítelem je třídní šprt Bohoušek, mazánek dospělých.  

Klukovskou partu tvoří kromě Boříka ještě Čenda, Mirek a Aleš. Dalšími postavami jsou třeba třídní krasavice Jitka Palhounová nebo Růženka, dcera ředitele cirkusu Humberto. Společně zažívají různá dobrodružství. Starému sousedovi Lázničkovi třeba pomůžou najít ztracenou zubní protézu nebo nachytají dva recidivisty, kteří vykrádají sklepy.  

Příběhy se odehrávají v „současnosti“ (která se ovšem v jednotlivých knihách liší) a mají především humorný charakter. Jejich smyslem není ani tak vychovávat nebo poučovat, ale pobavit. Přesto se některé příběhy dotýkají vážnějších témat (rodinné problémy, druhá světová válka), ale vždycky je sledujeme z klukovského úhlu pohledu. 

Knížku Boříkovy lapálie možná znáte také díky povedeným ilustracím Adolfa Borna. 

Autor:  Jan Herget  (jht)

Nové články v rubrice

Související weby

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas