21. května  2012 v 11:14  rubrika: Četba na pokračování

21. - 25. května: Chlapec na moři

pláž - moře - Foto: Martin Dorazín

pláž - mořeFoto: Martin Dorazín

Každý, kdo má rád dobrodružné knížky určitě zná Jacka Londona. Jeden z jeho románů, Chlapec na moři, můžete slyšet ve vysílání Domina jako rozhlasový seriál.

Jack London se narodil v roce 1876 v San Franciscu a od mládí žil dobrodružným životem. Byl námořníkem, pomáhal pobřežní policii a s piráty zase lovil ústřice. V období zlaté horečky se vydal na Aljašku kde sice nezbohatl, ale získané zkušenosti později využil ve svých povídkách a románech. 


Dřív, než se stal profesionálním spisovatelem pracoval v různých továrnách nebo jako topič v elektrárně. Vydavatelé zpočátku neměli o jeho literární díla zájem, psal drsným a do té doby nezvyklým stylem. 


Na přelomu 19. a 20. století už ale miliony čtenářů hltali jeho knížky jako Muž na stezce, Severní Odyssea nebo Volání divočiny. Spisovatelská činnost mu brzy přinesla i velké peníze, které ale nikdy neuměl udržet pohromadě. Byl v pravém slova smyslu dobrodruh a tak není divu, že si postavil jachtu a vydal se na ní na cestu kolem světa. 


Ve svých knížkách se zajímal hlavně o drsná prostředí a nebál se ani osobně riskovat. Když vypukla v roce 1904 válka mezi Ruskem a Japonskem neváhal, vypravil se na místa bojů a stal se válečným zpravodajem. 

Jack London měl celý život potíže s alkoholem, poprvé se prý opil už v pěti letech a alkoholismus přispěl i k jeho předčasné smrti v roce 1916. Pro milovníky jeho knížek ale zůstal nesmrtelný a čtenáři se stále rádi vracejí k jeho příběhům z drsné divočiny, které jsou plné dobrodružství, napětí, zrady i chlapského přátelství. 

Autor:  Jan Herget  (jht)

Nové články v rubrice

Související weby

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas