25. června  2012 v 09:06  rubrika: Četba na pokračování

25. - 29. června: Bajky

Liška obecná - Foto: Miroslav Havlík

Liška obecnáFoto: Miroslav Havlík

Krátká povídka o vráně a sýru je snad nejznámější bajkou. Ve starověkém Řecku ji napsal Ezop, a to už v 6. století před naším letopočtem.

Bajky jsou krátké příběhy, ve kterých zvířata jednají jako lidé. Často mají jednu základní vlastnost, která je v bajce zdůrazněna. Z každé bajky by mělo pro čtenáře nebo posluchače plynout nějaké poučení a nebo kritika lidského chování. 

Tento specifický literární útvar slavil úspěch zejména v dobách, kdy nebylo možné vyslovit kritiku otevřeně, a tak spisovatelé sáhli po příkladech ze zvířecí říše.  

Jedním z nejvýznamnějších autorů bajek byl Francouz Jean De La Fontaine. Byl velmi vzdělaný, nějaký čas pobýval v klášteře, vystudoval práva a ve zralém věku se stal členem Francouzské akademie. 

Miloval literaturu a proto začal také psát. Věnoval se převážně poezii a dnes je považován za nejvýraznějšího francouzského básníka období klasicismu. Vedle poezie psal také bajky a tyto dva literární útvary propojoval, protože jeho bajky jsou často veršované. 

Kritizuje v nich lidské slabosti a špatné vlastnosti, ale zachovává si při tom humorný nadhled a často používá ironii a satiru. Nejen Ezopovy, ale i La Fontainovy bajky jsou poučné dodnes. 

La Fontaineovi bajky, které si v tomto týdnu můžete poslechnout, pro rozhlas upravil a zrežíroval Vladimír Gromov. Vypráví Michal Pavlata. 

Autor:  Jan Herget  (jht)

Nové články v rubrice

Související weby

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas