26. března  2012 v 14:27  rubrika: Četba na pokračování

26.–30. března: Tom Sawyer detektivem

Noční ulice - Foto: Fotobanka Stock.xchng

Noční uliceFoto: Fotobanka Stock.xchng

Tom Sawyer je asi nejznámější literární postavou, kterou stvořil americký spisovatel a novinář Mark Twain.

Tom se objevil hned v několika románech – v Dobrodružství Toma Sawyera, později v Dobrodružství Huckleberryho Finna. Jsou to příběhy o pravém klukovském kamarádství, o touze toulat se nekonečnou dálkou, ale i o zcela malicherných sporech dětí s dospělými. 

Inspiraci čerpal Mark Twain z vlastního dětství, které strávil v městečku Hanibal, v americkém státě Missouri. Tehdy se ovšem ještě jmenoval Samuel Clemens, což bylo jeho pravé jméno. 


Jeho největším dětským snem bylo stát se kormidelníkem velkého parníku na řece Mississippi, a proto se, když mu bylo 20 let, vypravil do St. Louis, kde se začal na tuto profesi připravovat. 


S kormidelnickou licencí se pak skutečně několik let plavil po milované řece. Kvůli občanské válce ale musel spolu s bratrem odejít dál na západ a vlastně z nouze se stal novinářem a později spisovatelem. Pro tyto profese si také zvolil svůj slavný pseudonym, který převzal po jednom starém lodním kapitánovi.  

Mark Twain ovšem není jen autorem série knih, v nichž vystupuje Tom Sawyer, jeho literární tvorba je mnohem bohatší. Napsal třeba historický román Princ a chuďas, odehrávající se v Anglii v době panování Jindřicha VIII. 


V příběhu dojde k náhodnému setkání mladého prince a kluka ze zlodějské bandy. Oba jsou si podobní jako vejce vejci a své role si vymění. 

Kromě románů psal Mark Twain také povídky, mezi ty nejznámější patří Miliónová bankovka a několik knížek věnoval i své milované řece Mississippi.  

V seriálu, který uslyšíte v Dominu, ovšem kraluje opět Tom Sawyer – tentokrát v roli malého detektiva. 

Pro rozhlas upravil a zrežíroval Vladimír Gromov, účinkují Jiří Černý, Jan Hanžlík, Martin Sobotka, Jan Hyhlík, Valérie Zawadská a Kryštof Hádek. 

Autor:  Jan Herget  (jht)

Nové články v rubrice

Související weby

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas