27. února  2012 v 10:23  rubrika: Četba na pokračování

27. února - 2. března: Ze všech koutů světa

Argentina - Foto: Fotobanka stock.xchng

ArgentinaFoto: Fotobanka stock.xchng

Na přelomu února a března budeme v Dominu poslouchat pět povídek Otakara Batličky "Ze všech koutů světa".

Jsou to dobrodružné příběhy, které autor sám prožil a sepsal pro časopis Mladý hlasatel před více než šedesáti lety. 


Už jako malý kluk šel Otakar Batlička z průšvihu do průšvihu a když už mu hrozilo vyloučení z gymnázia, utekl z domova. Bylo mu 14 a po měsíci poslal rodičům vzkaz z Argentiny. 

Napsal v něm: „Nemám kde spát, nemám co jíst, ale mám se výborně.“
Tento budoucí spisovatel pak objel velký kus světa a příhody, které zažil sepsal do několika knih.  


Po návratu do Československa, za první republiky, nemohl najít práci a tak si jako správný dobrodruh poradil po svém. Nejdříve pojišťoval psy, pak si založil vlastní školu boxu a nakonec pracoval jako řidič tramvaje. 

Jeho koníčkem a velkou vášní se stala radiotelegrafie. Po rozhlasových vlnách se začal znovu vydávat na virtuální cesty po světě a dařilo se mu navazovat kontakt i s těmi nejvzdálenějšími místy naší planety.  


Tento svůj koníček pak využil v době druhé světové války, kdy se aktivně zapojil do protinacistického odboje. Byl ve spojení s Londýnem i s Moskvou a z okupovaného Československa vysílal zašifrované špionážní zprávy. 

V roce 1941 ovšem nacisté celou skupinu odhalili a Otakar Batlička skončil nejdřív ve vězení a později v koncentračním táboře Mauthausen, kde také zemřel.  


O Otakaru Batličkovi se vyprávějí neuvěřitelné legendy a on sám své příběhy dost často přikrašloval. Povídky „Ze všech koutů světa“ ale opravdu prožil a vy si je můžete v Dominu poslechnout. 

Autor:  Jan Herget  (jht)

Nové články v rubrice

Související weby

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas